Bibliotekarze z różnych części kraju spotkali się w Białej Podlaskiej. Przez trzy dni brali udział w konferencji „Biblioteka… to więcej niż myślisz”.

Organizatorem konferencji była Biblioteka Akademicka Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Konferencja jest corocznym spotkaniem dyrektorów bibliotek PWSZ w różnych częściach Polski. W tym roku bibliotekarze zawitali do Białej Podlaskiej. – Na naszej konferencji jest najwięcej uczestników w porównaniu z poprzednimi edycjami w innym miastach kraju. Gościmy dyrektorów między innymi z Suwałk, Torunia, Łomży, Zamościa, Chełma, Jeleniej Góra ale także bliższego regionu, np. Radzynia Podlaskiego i naszego miasta – podkreśla Marzena Dziołak, dyrektor Biblioteki Akademickiej PSW.

Tytuł konferencji jest nietypowy i zawiera w sobie wiele znaczeń. – W momencie kiedy usiedliśmy do prac nad przygotowywaniem konferencji, robiąc burzę mózgów sami zorientowaliśmy się, jak wielkie spectrum zagadnień towarzyszy bibliotece, którą większość jeszcze bardzo standardowo odbiera. Spodziewamy się wymiany doświadczeń, dyskusji nad nową ustawą  i nad tym, jak na co dzień pracujemy. Mamy cały wachlarz tematów – wyjaśnia Dziołak.

KOMITET NAUKOWY

W skład komitetu naukowego weszli prof. zw. dr hab. Józef Bergier – JM Rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła w Białej Podlaskiej, ks. prof. zw. dr hab. Marian Nowak – Dyrektor Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, prof. zw. dr hab. Wiesław Babik – Kierownik Zakładu Zarządzania Informacją Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr hab. Tomasz Kruszewski – Zakład Bibliotekarstwa, Czytelnictwa i Biblioterapii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołałaj Kopernika w Toruniu, dr hab. Anita Has-Tokarz – Zakład Kultury Informacyjnej i Czytelnictwa Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dr Renata Malesa – Zakład Informatologii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dr Sylwia Bielawska – Dyrektor Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, dr Małgorzata Bańkowska – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, dr Izabela Dąbrowska – Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła w Białej Podlaskiej, dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca – Zakład Bibliotekarstwa, Czytelnictwa i Biblioterapii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mgr Wojciech Kowalewski – Wykładowca w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktorant na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

SZEROKI ZAKRES ZAGADNIEŃ

Obszary tematyczne skupiały się na trzech aspektach. Pierwszy dotyczył zagadnień bibliotekarz – użytkownik i obejmował modele komunikacji w bibliotece, budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki oraz usługi biblioteczne w erze informacji cyfrowej. Drugi dotyczył zagadnień technologie – systemy i obejmował nowe modele opracowania zbiorów, elektroniczne źródła informacji, nowoczesne technologie. Trzeci obszar to wiedza – nauka i obejmował takie zagadnienia, jak bibliometria w zarządzaniu dorobkiem naukowym – warsztaty oraz biblioteka akademicka, jako część infrastruktury naukowej.

Konferencja podzielona została na trzy dni. Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się na wieczornej kolacji i wymianie doświadczeń. Drugi dzień to głównie część teoretyczna w postaci prelekcji i wystąpień. Tego dnia uczestnicy mieli również okazję poznać uroki naszego regionu podczas sesji wyjazdowej. Ten dzień konferencji zakończył się uroczystą kolacją w Zabużu, a przed nią uczestnicy mieli okazję zwiedzić tereny nadbużańskie, odwiedzili Grabarkę oraz Mielnik.

Trzeci dzień to był dzień warsztatowy dotyczący bibliometrii, dokumentowania dorobku naukowego pracowników. Biblioteka PSW jest pierwszą bibliotek spośród bibliotek wyższych szkół zawodowych, która zaimplementowała program Expertus poprzez, który dokumentuje dorobek naukowy nauczycieli akademickich. Pracownicy bialskiej biblioteki PSW dzielili się swoimi doświadczeniami w korzystaniu z tego programu poprzez przeprowadzane warsztaty.

DOŚWIADCZENIA Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ

Dzięki takiej konferencji organizatorzy mają nadzieję na dostrzeżenie pracy bibliotekarzy. – Chcielibyśmy być docenieni, żebyśmy nie byli w tle, bo my naprawdę ciężką pracę wykonujemy i to nie jest tylko wypożyczanie książek to jest wiele innej dodatkowej pracy, którą my uwielbiamy, ale która wymaga naprawdę dużo sporego intelektu – podkreśla dyrektor biblioteki.

O roli współczesnej biblioteki mówił Tomasz Kruszewski, z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu. – Temat konferencji pokazuje, że biblioteka to nie jest już tylko miejsce, gdzie się książki wypożycza i oddaje, ale że jest to takie miejsce otwarte dla ludzi z różnymi problemami i różnymi potrzebami i tytuł konferencji o tym mówi – „Biblioteka…to więcej niż myślisz”. To pokazuje, że biblioteka ma do zaoferowania społecznościom lokalnym całkiem dużo, chociażby nasz temat, kiedy będziemy mówili o uzależnieniach od Internetu i gier komputerowych, co pokazuje, że bibliotekarze wkraczają w obszary wcześniej dla nich niedostępne. Będziemy starali się propagować taką ideę, że bibliotekarz, to był człowiek, humanista XXI wieku – podkreślał.

Spotkanie nie odbyło by się bez wsparcia sponsorów. Jednym z nich była firma H+H Software GmbH, którą reprezentował Zbigniew Szarejko. Oprogramowanie tej firmy znajduje się od roku w bibliotece PSW. – Nasza firma zajmuję się tworzeniem oprogramowania między innymi w dużej części jest to oprogramowanie dla bibliotek, także dla takich jakie biorą udział w konferencji.  Jest to dla nas bardzo interesujący nie tylko temat, ale także rynek, rynek polski za, który ja w naszej firmie odpowiadam. Jest naszym podstawowym zadaniem być przy takich konferencjach i wysłuchiwać tematów, które interesują uczestników i które interesują biblioteki i odpowiednio z tym naszym oprogramowaniem na to reagować – podkreślał.

Szarejko dodał również, że starają się działać i likwidować bariery dostępu do bibliotek i ich najnowocześniejszych technologii. – Zadaniem biblioteki jest udostępniać. Czytelnik szuka informacji w sposób łatwy i szybki i taki kierunek obiera nasza firma i nasze oprogramowania – dodaje.

Wśród firm wspierających konferencję były również ALEPH Polska reprezentowana przez Piotra Marcinkowskiego, ARFiDO Spółka z o.o. – Patrycja Głuch, Krzysztof Nowicki, BIASOV Meble Przedsiębiorstwo Produkcyjne – Leon Sosiński, EBSCO Information Service – Sandra Hodzic, EMIS A Euromoney Instytutional Investor company – Anna Wyszyńska, PWN – IBUK libra –Piotr Kołacz, Zbigniew Meller, SOKRATES Software – Leszek Masadyński, SPLENDOR Systemy Informacyjne –Jacek Głębocki, Grzegorz Pietruszewski, EMERALD Group – Gracjana Madejek.