Dzieci i młodzież z Gminy Łomazy mają za sobą dwa miesiące wypełnione licznymi atrakcjami zorganizowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

Lipiec obfitował w moc różnorodnych atrakcji. Pierwszą z nich były warsztaty “MÓJ LIZAK” poprowadzone przez przedstawicielki Manufaktury Słodyczy “Karmelowa Pokusa” z Piaseczna. Uczestnicy zobaczyli, jak powstają karmelowe słodkości, a także własnoręcznie tworzyli kolorowe lizaki. Następnie przyszedł czas na biblioteczne warsztaty tworzenia długopisami 3D prowadzone przez Agatę Chwalewską oraz Dorotę Wołosowicz z GBP. Uczestnicy mogli puścić wodze fantazji i tworzyć różnorodne wzory w trójwymiarowej wersji. Źródłem ogromnej dziecięcej radości była także wycieczka do ALPAKALANDu w Ogrodnikach. Porządna dawka wiedzy na temat alpak, karmienie i głaskanie zwierząt, zajęcia plastyczne, harce po placu zabaw i posiłek w postaci kiełbasek z rożna –tak w skrócie można podsumować ten wyjazd.

Śmiało można stwierdzić, że plan wakacyjnych zajęć uwzględniał różnorodne zainteresowania dzieci i młodzieży – nawet te e-sportowe. Pasjonaci gier mogli zmierzyć się w turnieju FIFA, podczas którego nie brakowało zaciętych i emocjonujących meczy.

Wakacje nie mogłyby się obejść bez zajęć plastycznych – na pierwszy ogień poszły warsztaty tworzenia biżuterii z koralików, podczas których każdy mógł stworzyć sobie naszyjnik według własnej inwencji twórczej! Uczestnicy zapoznali się z materiałami, produktami i narzędziami potrzebnymi do pracy. Zajęcia były dla dzieci porządną lekcją precyzji i cierpliwości. Stanowiły również wspaniałą okazję do tego, by spróbować czegoś nowego i być może odkryć nową pasję

Kolejny wakacyjny miesiąc również obfitował w artystyczne działania, które odbywały się pod czujnym okiem instruktor plastyki-Bożeny Kaczmarek. Misją, której podjęli się uczestnicy było wykonanie magnesów na lodówkę. Do ich stworzenia wykorzystano technikę “decoupage”, inaczej nazywaną metodą “serwetkową”, dającą ozdabianym przedmiotom bardzo efektowny wygląd.

Następne zajęcia nosiły tytuł “Świat podwodny 3D” Cóż takiego kryło się pod tym tajemniczym określeniem? Otóż zadaniem małych artystów było stworzenie ramki z wykorzystaniem różnorodnych, kolorowych papierów oraz morskich elementów (np. muszelek czy kamyków).

Ostatnim realizowanym plastycznym tematem była “Ramka XXL”. Dzieci mogły połączyć swoje artystyczne siły i razem stworzyć coś wyjątkowego. Motywem przewodnim zajęć było “Safari”. Wszyscy czerpali ogromną radość ze współpracy wiedząc, że wspólne działanie przybliża do osiągnięcia efektu końcowego. Lampart, żyrafa, nosorożec, małpka, tygrys, lew, zebra, wąż i krokodyl…wszystkie wykonane przez dzieci papierowe zwierzątka zdobiły ogromną ramkę, wykorzystaną na koniec do sesji zdjęciowej.

W sierpniu, ponownie miały miejsce cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem biblioteczne warsztaty tworzenia długopisami 3D.

Cały wakacyjny harmonogram zwieńczyły gry i zabawy muzyczno-ruchowe prowadzone przez instruktora muzyki – Arkadiusza Saczuka. Pozwoliły one uwolnić dziecięcą energię oraz wywołać szerokie uśmiechy.
Ponadto, przez cały lipiec oraz sierpień, w każdy wtorek w “Małym Kinie” GOK odbywały się seanse filmowe dla dzieci. Projekcje cieszyły się często tak dużym zainteresowaniem, że konieczne było dostawianie dodatkowych miejsc siedzących.

tekst i zdjęcia: GOK Łomazy Beata Kaczmarek