Współdziałanie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, CBŚP i NOSG zakończyło się ujawnieniem 89 tys. paczek nielegalnych papierosów. Towar ukryty był w pustej naczepie pojazdu ciężarowego. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów to blisko 1,5 mln zł.

W wyniku czynności przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Lubelskiej Służby Celno-Skarbowej, lubelskiego Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej udaremniono duży przemyt papierosów. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali w Koroszczynie samochód ciężarowy wjeżdżający z Białorusi. Zgodnie z dokumentacją pojazd jechał bez ładunku.

Jak się okazało, naczepa nie była całkiem pusta. Uczestniczący w czynnościach kontrolnych pies służbowy, przeszkolony w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, jednoznacznie wskazał przód naczepy. I nie pomylił się.

W podwójnej, specjalnie przerobionej przedniej ścianie naczepy, funkcjonariusze znaleźli 89 tys. paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy.

Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów tytoniowych to blisko 1,5mln zł.

Kierowca pojazdu, mieszkaniec okolic Łukowa, został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut przemytu celnego. Kwota uszczupleń należności publiczno-prawnych jest na tyle wysoka, że grozi mu nawet kara pozbawienia wolności.

Ujawniony towar oraz ciągnik siodłowy z naczepą zostały zajęte jako dowody w postępowaniu, które prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. 

tekst i zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie