21 i 24 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej dostępne będą darmowe badania profilaktyczne przeprowadzane w ramach VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Akcja ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wczesnych objawów, sposobu postępowania oraz możliwości leczenia nowotworów.

Badania kierowane są do osób, u których przez ponad 3 tygodnie utrzymują się następujące objawy: nawracające krwawienia z nosa czy gardła, chrypka, trudności w połykaniu, ból gardła (szczególnie przy przełykaniu), uczucie ciała obcego w gardle, owrzodzenia w jamie ustnej i gardle, zmiany rozrostowe na skórze głowy i szyi lub pojawienie się guza na szyi. Rejestracja telefoniczna prowadzona jest pod numerem: 83 41 47 170. Badania przeprowadzane będą w w Poradni Laryngologicznej w zespole Poradni Specjalistycznych przy ul. Terebelskiej w godzinach 15.00-17.00.

W poniedziałek 21 września w holu szpitala pojawi się wystawa fotograficzna, której celem będzie uświadomienie pacjentom, jak ważne jest rozpoczęcie leczenia zaraz po zauważeniu niepokojących objawów. Zdjęcia będą przedstawiać zaawansowane etapy nowotworów wraz z wypisanymi przyczynami opóźnień w zgłoszeniu się do lekarza. Według statystyk wczesne wdrożenie terapii przy nowotworach głowy i szyi daje do 95% szans na wyleczenie.