Na gastronomicznej mapie Białej Podlaskiej pojawiło się  całkowicie nowe miejsce jakiego dotąd w mieście nie było.

Od 3 lutego 2020 roku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej działa Bistro Uzdrowisko. To nowy koncept restauracyjny. Innowacyjne podejście do sposobu żywienia, nowoczesne technologie obróbki żywności, a przede wszystkim własne kiszonki oraz autorskie pieczywo z własnej piekarni.

Lokal znajduje się w budynku kuchni szpitala. Wejście możliwe jest niskim parterem szpitala lub od zewnątrz od ul. Jana Kazimierza (obok budynku patomorfologii).

W ofercie znajdują się między innymi propozycje  śniadaniowe, obiady oraz dania z karty restauracyjnej

Bistro uzdrowisko postawiło na doświadczoną i sprawdzoną kadrę. managerem kreatywnym został  doświadczony w branży Michał Milczarski, który m.in swoje doświadczenie nabywał w  Akademii Kurta Schellera.

– W gotowaniu coraz ważniejszą role spełnia technologia. W Bistro gotujemy w technologi m.in “slow”, czyli w niższych temperaturach, ale przez dosyć dłuższy czas. To powoduje jednocześnie, że takie mięso jest bardziej soczyste, jak również zawiera więcej mikro i makro elementów osocza oraz takich  rzeczy, które są dla nas bardzo ważne jako wartości odżywcze. Więc jeżeli coś jest robione w technologi “slow” jest dużo bardziej zdrowsze niż przygotowane w technologi “fast”. A jak wiadomo posiłki tzw. fast food nie są zdrowe – tłumaczył  Milczarski w wywiadzie dla lokalnej telewizji.

Lokal otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 17:30 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Serdecznie zapraszamy.

*tekst sponsorowany