Centrum Kobieta-Matka-Dziecko to kompleks Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej składający się z Poradni Ginekologiczno-Położniczej, Rejestracji, gabinetu KTG oraz Szkoły Rodzenia. Spełnienie potrzeb oraz oczekiwań pacjentek jest nadrzędnym celem Centrum i priorytetem w codziennej pracy personelu medycznego.

Centrum posiada nowoczesne gabinety lekarskie i zabiegowe wyposażone m.in. w nowoczesny sprzęt do nadzoru ciąży wysokiego ryzyka oraz gabinety konsultacyjne położnych.

Gwarancją jest specjalistyczna opieka skierowana do kobiet w każdym wieku, na każdym etapie ich życia. 

W Poradni zapewniany jest pełny zakres świadczeń medycznych, począwszy od kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób kobiecych oraz zaburzeń hormonalnych, a skończywszy na opiece nad kobietą w ciąży oraz po porodzie i w okresie menopauzy.

W gabinetach Centrum „Kobieta-Matka-Dziecko” pacjentki mogą również wykonać  cytologię i kolposkopię, które są  podstawowymi badaniami ginekologicznymi, wykonywanymi w kierunku raka szyjki macicy. 

Pacjentki w ciąży mają możliwość skorzystania z wielu badań z zakresu nieinwazyjnej genetycznej diagnostyki prenatalnej – wśród nich jest m.in. test PAPP-A.

Tylko wczesna diagnostyka pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu,  a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Nierzadko wiedza, jaką udaje się uzyskać podczas badania pozwala uratować nie tylko zdrowie, ale i życie rozwijającego się dziecka. Szczegółowa diagnostyka w czasie ciąży w przeważającej liczbie przypadków jest okazją dla rodziców do upewnienia się, że z ich dzieckiem wszystko jest w porządku. To bezcenna wiedza.

W Centrum wykonywane jest również USG  z elementami 3D i 4D, które od zwykłego USG różni się tym, że wykonywane jest na bardzo zaawansowanym i nowoczesnym sprzęcie, przez doświadczonego lekarza z certyfikatem.

Poradnia posiada zaplecze w postaci Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego, które posiadają III poziom referencyjności, co oznacza, że posiadają kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami.

Pacjentki Poradni oraz pacjentki przebywające w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, które chcą urodzić swoje dziecko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej objęte są programem KOC, czyli koordynowaną opieką nad kobietą i jej dzieckiem.

Jest to wielowymiarowa i kompleksowa opieka nad kobietą:

 • od momentu rozpoznania ciąży i w okresie jej trwania,
 • w czasie porodu,
 • w czasie rekonwalescencji w połogu.

Pacjentki mają zapewnioną:

 • opiekę, która daje poczucie bezpieczeństwa matce i dziecku,
 • wsparcie i fachową pomoc w przygotowaniu do porodu poprzez przedstawienie planu opieki przedporodowej i planu porodu,
 • monitorowanie przebiegu ciąży zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej,
 • możliwość udziału w Akademii Narodzin, która gruntownie przygotowuje mamę i tatę do aktywnego udziału w narodzinach dziecka.

Personel Centrum „Kobieta-Matka-Dziecko” oraz Oddziału Ginekologiczno-Położniczego proponuje:

 • wsparcie podczas pobytu w szpitalu,
 • pomoc psychologiczną, zgodnie z życzeniem pacjentki,
 • poród rodzinny,
 • wsparcie dietetyczne(kontakt z dietetykiem),
 • kontakt z fizjoterapeutą zarówno w ciąży, połogu jak również w okresie okołomenopauzalnym ( współpracujemy z urofizjoterapeutą).

Personel udziela wszelkich informacji o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym (niefarmakologicznych i farmakologicznych). Poradnie Leczenia Bólu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych mam.

Pacjentkom proponowane są również praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.

Poradnia Laktacyjna zapewnia wsparcie i fachową pomoc w karmieniu piersią. Nasze położne stale podnoszą  kwalifikacje. Jedna z koleżanek posiada  tytuł  Doradcy Laktacyjnego z CERTYFIKATEM CDL.

W zasobach Centrum znajduje się rozbudowany gabinet KTG z możliwością nadzoru zdalnego dla wielu pacjentek jednoczasowo, a także urządzenia Pregnabit do mobilnego badania KTG wraz z dedykowaną platformą do prezentowania oraz analizy zapisów teleKTG.

Opieką objęte są pacjentki z podejrzeniem lub z rozpoznanym nowotworem narządu                        rodnego – w tym celu personel współpracuje m.in. z Koordynatorami DILO. Świadczenia obejmują profilaktykę, leczenie, a także wczesne wykrywanie schorzeń onkologicznych. Dzięki kompleksowemu podejściu można szczegółowo zaplanować i skutecznie poprowadzić leczenie.