Instalacja odnawialnych źródeł energii w Białej Podlaskiej pierwotnie miała zakończyć się do 10 czerwca. Mieszkańcy będą musieli jednak poczekać dłużej – pandemia opóźniła transport pomp ciepła z Chin.

Instalacje OZE pojawią się w ponad ośmiuset domach. Zamontowane zostaną 304 kolektory słoneczne, 228 pomp ciepła, 201 instalacji fotowoltaicznych i 96 kotłów na pelet. Łączny koszt przedsięwzięcia to 12 mln 248 tys. zł. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie w wysokości prawie 9 mln zł pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Inwestycja miała dobiec końca w czerwcu, jednak już wiadomo, że przeważająca część prac zostanie przełożona o kilka miesięcy. W wyznaczonym terminie uda się zrealizować jedynie montaż kotłów. Opóźnienia są skutkiem pandemii koronawirusa, która wstrzymała dostawę pomp ciepła z Chin i zamroziła inne działania – m.in. produkcję paneli fotowoltaicznych. Firma montująca pompy złożyła wniosek o przedłużenie terminu realizacji zlecenia do 30 sierpnia. Wykonawca odpowiedzialny za instalację paneli chce natomiast przesunięcia wyznaczonej daty na 30 września.

Urząd Miasta informuje, że chętni mieszkańcy wciąż jeszcze mogą wnioskować o założenie instalacji OZE, a dokładniej kotłów na pelet. Deklarację złożyć można do 20 maja na e-mail oze@bialapodlaska.pl. Formularz dostępny jest na stronie oze.bialapodlaska.pl. Więcej informacji uzyskamy pod numerami: 83 341 69 94 oraz 83 341 69 57.