W komendach miejskich Policji w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu odbyły się dziś ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22”. To ćwiczenia obronne mające na celu uzupełnienie kadr policyjnych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Do ćwiczeń powołano wytypowanych przez wojskowe centrum rekrutacji rezerwistów. Przez cały dzień rezerwiści uczestniczą w zajęciach teoretycznych i praktycznych nabywając wiedzę z zakresu taktyk i technik interwencji, obrony obiektów, użycia i obsługi broni palnej czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dzisiejsze ćwiczenie „Egida – 22” to realizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia 2021 roku w sprawie określenia liczby osób powołanych w 2022 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji.

Głównym założeniem jest praktyczne sprawdzenie mechanizmów i procedur powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji. Uczestnicy ćwiczenia zameldowali się punktualnie w komendach w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Po weryfikacji ich tożsamości i czynnościach informacyjno-kontrolnych odbył się apel ewidencyjny.

W czasie apelu kierownicy ćwiczenia przyjęli meldunek o rozpoczęciu działań. Rezewristom przedstawione zostały również założenia i cele przedsięwzięcia.

Kolejnym punktem jest część szkoleniowa. Funkcjonariusze i pracownicy komend w czasie wykładów i zajęć praktycznych przybliżają uczestnikom ćwiczenia istotę militaryzacji oraz jej podstawy prawne, obowiązki i uprawnienia osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w Policji.

Słuchacze poznają też stany gotowości obronnej oraz zakresy prowadzenia ochrony obiektów policyjnych i administracyjnych przez podmioty systemu obronnego państwa. Usłyszą też o zadaniach realizowanych przez Policję na rzecz Sił Zbrojnych Polski oraz zadaniach związanych z zapienieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowania interwencji.

Odbyły się także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Policji. Instruktorzy taktyk i technik interwencji przybliżą natomiast budowę i zasady działania broni palnej oraz przypadki stosowania środków przymusu bezpośredniego.

W przedsięwzięcie zaangażowani są policjanci i pracownicy komend miejskich, jako obserwatorzy uczestniczą w nim także funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz jednostek ościennych.