Artykuł, w którym polecamy naszym czytelnikom książki z różnych gatunków, zarówno polskich pisarzy, jak i zagranicznych. Tym razem skupiliśmy się na literaturze młodzieżowej oraz kryminale. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

Pierwszą książką jest powieść Lisy Glass – „Fala”. Jest to cykl: „Blue” (tom 3). Wydana 12 września bieżącego roku przez wydawnictwo Zielona Sowa. Liczba stron 432.

Zakończenie historii wielkiego romansu!Siedemnastoletnia Iris wraca do swojego rodzinnego miasta pozostawiając na Hawajach obiecującą karierę surfingową. Teraz dziewczyna cieszy się, że może wrócić do swojego dawnego życia – przyjaciół i rodziny. A dzięki temu, że surfowanie przestało być obowiązkiem, znowu zaczyna sprawiać jej przyjemność. Iris jednak szybko zdaje sobie sprawę z tego, że nic nie będzie aż tak proste jak jej się wydaje. Niestety letnie romanse mają to do siebie, że trwają tylko sezon, a pierwsza miłość zostaje w pamięci do końca życia.

Joanna Nadin napisała książkę pt. „Dziennik Rachel. lat 13 i ¾”. Cykl: Dziennik Rachel (tom 1). Wydana 15 czerwca 2016 przez wydawnictwo Akapit Press. Liczba stron 341

Życie nie jest łatwe, kiedy ma się 13 lat, tragicznie normalną rodzinę i mieszka w takiej dziurze jak Saffron Walden. Do tego nie ma się chłopaka, najlepszy przyjaciel marzy o krótkim, intensywnym życiu, a wakacje spędza się w Kornwalii, gdzie nie ma internetu. Rachel jednak nie zamierza pozwolić, aby te wakacje były zmarnowane.

THRILLER / SENSACJA / KRYMINAŁ

Książka Kasi Magier pt. „Echo milczenia”. Została wydana 19 lipca 2018 roku przez wydawnictwo Melanż. Liczy 416 stron.

Lubomierz – małe, spokojne miasteczko w województwie dolnośląskim. Pewnego dnia na ławeczce przed ratuszem zostaje znalezione ciało młodej kobiety, zamożnej i wpływowej. Jest nienaturalnie blada, bo… została pozbawiona krwi. Morderca musiał zadać sobie wiele trudu, żeby dokonać tak okrutnej i wymyślnej zbrodni. Co nim kierowało? Co oznacza zdjęcie z maturalnej klasy, które ofiara trzymała w jednej ręce i kwiatek, niezapominajka, który miała namalowany na drugiej? Policja nie znajduje żadnych innych śladów, a tymczasem, po kolei, w ten sam sposób giną przyjaciółki zamordowanej, wszystkie znajdujące się na pamiątkowym zdjęciu z czasów szkolnych, jednak żadna z nich nie chce wyjawić tajemnicy, która je łączy. Coś musiało wydarzyć się w przeszłości, gdy jeszcze chodziły do szkoły i ktoś się dzisiaj za to mści. Ale co się wydarzyło? I kim jest mściciel? Czy popełni błąd i policji uda się go złapać? A może mamy do czynienia ze zbrodnią doskonałą?

Kolejną książką jest „Człowiek z brzytwą” Anny Trojanowskiej. Wydana 17 września bieżącego roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Liczy 472 strony.

I co, przepióreczko? Tak to już jest, kto wodzi innych na pokuszenie, ginie marnie…

Koniec XIX wieku. Letnie upały niemal obezwładniają mieszkańców niewielkiego miasta na Mazowszu. Od fabryki mączki kostnej snuje się woń rozkładu, w starym kościele kobiety modlą się o opiekę do świętej Magdaleny. Narasta atmosfera niepokoju, wieczorami strach wyjść z domu, ale zło nie kryje się w mroku, ono działa pod słońcem…

W Zakładzie Przyrodoleczniczym ginie młoda kuracjuszka. Komisarz Połżniewicz bada okoliczności jej śmierci. Wstępne oględziny wskazują na to, że było to samobójstwo, jednak przeprowadzający badania doktor uważa, że dziewczynę uduszono. Komisarz czuje, że coś przeoczył. Wie, że musi się spieszyć, żeby powstrzymać dusiciela przed następnym atakiem, ale musi też uporać się z ogarniającym go zwątpieniem i osamotnieniem. Następuje wyścig z czasem…

Następną książką z tego samego gatunku jest „Denar dla szczurołapa” – Aleksander R. Michalak. Wydana 4 września tego roku przez wydawnictwo Replika. Liczba stron 432

W Holandii młoda stypendystka pada ofiarą brutalnej zbrodni. Czy za jej śmiercią stoi chory umysł maniaka? Czy może stanowi ona głębszą zagadkę, której korzenie tkwią w odległej przeszłości?

Orientalista i awanturnik, Gabor Horthy, trafia podczas badań na zagadkowe prace XIX-wiecznego teologa, Augusta Erdmanna. Tuż przed śmiercią prof. Erdmann skupił się na legendzie o szczurołapie z Hameln. Ów muzyk, oszukany przez mieszkańców, miał w XIII wieku wyprowadzić z miasta wszystkie dzieci, które następnie przepadły bez wieści.To zwykłe, dawne bajanie – legenda, jakich wiele – zainteresowały Erdmanna, a za nim Horthy’ego, kiedy okazało się, że postać flecisty pojawia się na kartach historii regularnie. Od setek lat, w rożnych częściach świata, jego pojawienie przynosi ze sobą zawsze klątwy i niezwykłe zjawiska. I plagę szczurów…

Idąc tym śladem, wiedziony silnym przeczuciem, Horthy podejmuje się wyjaśnienia zagadki szczurołapa. Zagląda do przepastnych archiwów w urokliwej Tybindze i rozgorączkowanej Jerozolimie, na wciąż wrzącym Bliskim Wschodzie szuka odpowiedzi w barwnym środowisku specjalistów od demonologii i historii Orientu. W chłodnym i deszczowym Oksfordzie, gdzie mieszkał Erdmann i jego uczniowie, odnajduje coś więcej niż tylko zagadki przeszłości.
Nie wie, że z czasem staje się bezwolnym narzędziem potężnej organizacji, a jego poszukiwania posłużyć mają zupełnie innym celom. Bowiem za szczurołapem czają się siły potężniejsze i mroczniejsze, niż Horthy może sobie wyobrazić.