Artykuł, w którym polecamy naszym czytelnikom książki z różnych gatunków, zarówno polskich pisarzy, jak i zagranicznych. Tym razem skupiliśmy się na literaturze młodzieżowej i przygodowej. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

Pierwszą książką z tego gatunku jest „Ognisty dylemat” Ewy Bauerfeind-Burkot. Została wydana 2 lipca 2018 roku przez wydawnictwo Novae Res. Liczy 264 strony.

Bądź gotowy na przygody nie z tej ziemi!

Dwoje nastolatków, Małgosia i Michał, dorasta w cieniu opowieści o tajemniczych Drągalach, którą często słyszeli w dzieciństwie od babci i dziadka. Trudno im jednak do końca uwierzyć w to, że fantastyczne stwory żyjące gdzieś w odległym świecie mogą być prawdziwe… Jak bardzo się mylą! Pewnego dnia zostaną wraz z rodzicami porwani do krainy ciemiężonej przez bezlitosnego władcę, który nie liczy się z nikim i z niczym. Czy wystarczy im odwagi, by stawić czoła oprawcy? Czy znajdą sprzymierzeńców w tej dziwnej krainie? Czy uda im się wrócić na ziemię i uratować innych porwanych?

To wciągająca, pełna szalonych przygód opowieść o przyjaźni, walce dobra ze złem, sile uczuć i… całkiem ludzkich kosmitach.

Kolejną książką jest „Porwanie” – Kathryn Lasky. Tom 1 z cyklu „Strażnicy Ga’Hoole”. Wydana w listopadzie zeszłego roku przez wydawnictwo Nowa Baśń. Liczy 350 stron.

Wypchnięty z gniazda przez starszego brata i skazany na pewną śmierć, Soren zostaje porwany przez członków Akademii Osieroconych Sów św. Aegoliusa. Wraz z nową przyjaciółką, sprytną i uszczypliwą Gylfie, postanawia odkryć prawdziwy i złowieszczy cel tej niezwykłej szkoły, a także odnaleźć tajemniczych Strażników Ga’Hoole.

Seria „Strażnicy Ga’Hoole” to klasyczna opowieść o męstwie i bohaterstwie w straciu dobra ze złem. To przygoda pełna adrenaliny, napięcia, a także miłości i lojalności. W 2010 roku Zack Snyder (300, Sucker Punch, Liga Sprawiedliwości) nakręcił świetnie przyjętą filmową adaptację trzech pierwszych tomów serii (tj. Porwanie, Podróż i Ratunek) pod tytułem Legendy Sowiego Królestwa.

Książka pt. „Zaklinaczka. Próba ognia.” – Lene Kaaberbøl. Została wydana 24 maja 2017 roku przez wydawnictwo Młody Book. Liczy 160 stron.

Clara sądziła, że jest całkiem zwyczajną nastolatką. Może trochę za bardzo zwyczajną i nieśmiałą. Gdy jednak pewnego dnia dziewczyna zostaje zaatakowana przez wielkiego czarnego kota, ujawnia się jej wyjątkowy dar – Clara ma nadzwyczajny kontakt z przyrodą i słyszy myśli zwierząt. Jej ciotka Isa, Zaklinaczka, uczy ją ufać własnym instynktom i odpowiednio używać bliskiej więzi z naturą. Wraz z umacnianiem się jej zdolności rośnie również odpowiedzialność, jaką Clara musi na siebie wziąć.

LITERATURA PRZYGODOWA

Książka „Naondel. Kroniki Czerwonego Klasztoru” – Maria Turtschaninoff. Wydana 11 lipca bieżącego roku przez wydawnictwo Młody Book. Jest to drugi tom z cyklu Kroniki Czerwonego Klasztoru. Liczy 512 stron.

Poruszająca powieść, która daje siłę i wyzwala.

Kabira od dziecka opiekuje się magicznym źródłem. Zakochana w Iskanie wyjawia mu sekret owego źródła i jego tajemnych mocy. Ten błąd ma straszne konsekwencje. Do uwięzionej w książęcym haremie dziewczyny niebawem dołączają inne kobiety: nomadka Garai, wojowniczka Sulani, tkaczka snów Orseola i wiele innych.

Naondel to opowieść o kobietach, które zostawiły wszystko, co kochały, by założyć Czerwony Klasztor. Własnymi słowami snują swoje historie. Jak znaleźć w sobie siłę, by opuścić świat, który się zna? I jaką cenę trzeba zapłacić, uciekając, a jaką, zostając?

„Autorka hipnotyzuje czytelnika opowieścią, która jest współczesna i ponadczasowa”. – The Guardian

Trylogia Kroniki Czerwonego Klasztoru rozpoczęła się od Maresi, która zdążyła już zdobyć zarówno serca czytelników, jak i uznanie krytyki. Prawa do przekładu sprzedano aż do dwudziestu jeden krajów, trwają także prace nad ekranizacją powieści.