Dariusz Litwiniuk, pełniący funkcję przewodniczącego Klubu Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta Białej Podlaskiej oraz przewodniczącego Rady Społecznej bialskiego szpitala, a także kierownika bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, został oficjalnie przedstawiony jako kandydat na prezydenta miasta Biała Podlaska. Inauguracja kampanii PiS miała miejsce w hotelu “Skala”, a oficjalną prezentację kandydata przeprowadzili posłowie Przemysław Czarnek i Dariusz Stefaniuk.

Inauguracja kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej odbyła się we wtorek(20.02.24r) w hotelu „Skala”. Podczas uroczystości swoją kandydaturę na prezydenta miasta Biała Podlaska ogłosił Dariusz Litwiniuk-przewodniczący klubu radnych PIS, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej oraz przewodniczący Rady Społecznej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej.

Dariusz Litwiniuk wyraźnie przedstawił, jakie ma plany na czas swojej kadencji prezydenckiej.

-Mój program wyborczy oparty jest na trzech filarach: Pierwszy to tańsze życie – Stop Fali Podwyżek. Gospodarka komunalna ma służyć ludziom, a nie łataniu dziur w budżecie. Dlatego w ciągu najbliższych pięciu lat nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę i wywóz śmieci. Zobowiązuję się do obniżenia stawek za wodę i ścieki- zaznaczał Dariusz Litwiniuk.

Środki, które pozwolą na podjęcie takich kroków, kandydat ma plan pozyskać dzięki uszczelnieniu systemu, który w ostatnich latach okazał się nieskuteczny. Na wzór innych miast, gdzie praktyka ta jest powszechna, wprowadzi bialską kartę mieszkańca, która będzie wiązać się z różnymi korzyściami.

Taka karta umożliwiać będzie m.in. prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej, tańszych biletów na wszystkie wydarzenia kulturalne czy rabatów na miejskiej stacji paliw.

Kandydat ma w planie również zadbać o rozwój infrastruktury miejskiej.

-Cała Biała powinna zostać objęta dostępem do wodociągów. Nie ma żadnego powodu, żeby mieszkańcy białej Podlaskiej w XXI wieku wciąż żyli jak w wieku XIX. Dlatego doprowadzimy sieć wodociągową i kanalizacyjną do wszystkich miejsc w naszym mieście. Porządne ulice zamiast dróg gruntowych. Zainwestujemy w ulice, które wymagają tego najbardziej, np: Grabarska, Łowiecka, Mieszczańska, Ceglana, dokończymy Żwirki i Wigury. Przyśpieszymy i dokończymy obecne inwestycje drogowe. Mam na myśli ulicę Sidorską. Powstanie kolejna miejska stacja paliw.- dodawał Litwiniuk.

Oprócz tego kandydat na przyszłego prezydenta planuje budowę miejskiego kąpieliska i łowiska dla wędkarzy.

W planach jest także wprowadzenie innowacyjnego programu modernizacji mieszkań – mieszkanie za remont. Oprze się on na współpracy między osobami potrzebującymi mieszkania a gminą. Osoba, która własnymi środkami przeprowadzi remont gminnego mieszkania komunalnego, będzie miała możliwość wynajęcia tego lokalu na preferencyjnych warunkach.

Dariusz Litwiniuk planuje zadbać także o czystość powietrza w mieście. – Wprowadzę miejską strategię odejścia od paliw kopalnych – węgiel. Proces wytwarzania ciepła w oparciu o przyjazne technologie sprzyjające środowisku. Obecny proces produkcji ciepła jest bardzo kosztowny i powinien być zmieniony ponieważ ma znaczny wpływ na cenę ciepła, za które płacą mieszkańcy. Bialczanie chcą oddychać pełną piersią, dlatego konsekwentnie postawimy na „zielone” rozwiązania. Nowe lub rewitalizowane osiedla projektowane będą z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Przyśpieszymy tzw. wymianę „kopciuchów” i będziemy rozwijać programy, które wyeliminują smog z naszego miasta.- zaznaczał kandydat.

Podczas inauguracji na temat kandydatury wypowiedział się gość specjalny- Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki. -Jesteśmy silni i tą siłę tu dzisiaj widać. Jestem przekonany, że zwyciężymy zarówno w Białej Podlaskiej jak i całym województwie-mówił.