Dożynki to wyjątkowy czas, który był symbolicznym przypieczętowaniem zakończenia tak ważnego dla wiejskiej społeczności okresu żniw. Wszyscy mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mieli okazję do wspólnego świętowania w atmosferze radości, a także wdzięczności za tegoroczne plony i inne dary ziemi. Przepiękne wieńce dożynkowe oraz wystawne stoiska z przepysznymi, regionalnymi daniami i przekąskami napawały dumą. Dumą z wykonanej pracy, której co roku podejmują się rolnicy, sadownicy, ogrodnicy czy pszczelarze.

Wszelkie dożynkowe symbole oraz dania były efektem wielogodzinnych prac osób, którym zależy na podtrzymywaniu i pielęgnowaniu wyjątkowych, słowiańskich tradycji. Swoją obecnością podczas wydarzenia zaszczycili Radni Powiatu Bialskiego-Paweł Stefaniuk oraz Mateusz Majewski, a także Przewodniczący Rady Gminy Łomazy-Andrzej Wiński wraz z Radnymi.

Z okazji Dożynek, listy okolicznościowe skierowali: Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP-Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski-Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego-Jarosław Stawiarski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego-Jerzy Szwaj. Starostami Dożynek byli-Dorota i Roman Hołonowicz, którzy od 2002 r. prowadzą gospodarstwo rolne w Szymanowie o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Są dostawcami mleka do mleczarni Mlekovita. Prowadzą uprawę zbóż, kukurydzy oraz użytków zielonych. Gospodarstwo jest zmechanizowane w specjalistyczne maszyny. W pracy na gospodarstwie pomaga im siostra Pana Romana-Agnieszka. Oprócz tego, Państwo Hołonowiczowie udzielają się również społecznie. 

Tegoroczne Święto Plonów zainaugurowała uroczysta Msza Święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach, której przewodniczył ks. Adam Kamecki. 

Po Eucharystii rozpoczął się dożynkowy korowód. Przemarsz odbywał się przy akompaniamencie niezastąpionej Orkiestry Dętej OSP Łomazy, której przewodził kapelmistrz Wojciech Lesiuk. 

W czasie przemarszu mogliśmy podziwiać 9 delegacji takich wsi jak: Studzianka, Huszcza, Łomazy, Koszoły, Kopytnik, Lubenka, Dubów, Krasówka, Korczówka-dumnie kroczących w kierunku Parku przy Placu Jagiellońskim i prezentujących przy tym swoje przepiękne, różnorodne wieńce dożynkowe. 

Pawilony promocyjne obfitujące w przepyszne, swojskie wyroby, przetwory i wypieki przyciągające tłumy przygotowało 9 miejscowości-Burwin, Bielany, Studzianka, Huszcza, Łomazy, Koszoły, Kopytnik, Lubenka, Dubów.

Wszystkie reprezentacje wsi, które zaangażowały się w promocję miejscowości podczas Dożynek Gminnych zostały wyróżnione podziękowaniami. 

Każda delegacja miejscowości biorąca udział w korowodzie dokonała swojej prezentacji. Nastąpiło również odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP Łomazy oraz odśpiewanie pieśni dożynkowej przez zespół “Śpiewam Bo Lubię” z Łomaz prowadzony przez Arkadiusza Saczuka. Następnie, Starostowie Dożynek- Państwo Dorota i Roman Hołonowicz uroczyście przekazali bochen dożynkowego chleba na ręce Wójta Jerzego Czyżewskiego. Wypiek pochodził z piekarni Mariusza Jońskiego z Tucznej. 

Część obrzędowa zakończona została symbolicznym poczęstunkiem przybyłych mieszkańców oraz gości. 

Po oficjalnych wystąpieniach, przyszedł czas na część artystyczną. Niedzielne, dożynkowe popołudnie obfitowało w muzyczne atrakcje odbywające się na pięknie przystrojonej łomaskiej scenie. Za dożynkową dekorację odpowiedzialna była instruktor plastyki z Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach-Bożena Kaczmarek. Na samym początku, zaprezentowała się uczennica Szkoły Podstawowej-Kaja Sobechowicz wykonując utwór “Już nie ma cieni”. Następnie, uwagę wszystkich skupiły występy zespołów ludowych takich jak: 

“Zielona Kalina” z Dubowa, “Poranna Rosa” z Korczówki, “Luteńka” z Koszoł, “Studzianczanie” ze Studzianki, “Raz Na Ludowo” z Huszczy, “Pohulanka” z Kopytnika, “Śpiewam, Bo Lubię” z Łomaz. 

Czymś miłym dla ucha uraczyły nas również wokalistki: Monika Głowacka oraz Małgorzata Derlukiewicz. 

Swój koncert zagrała także Kapela Ludowa “Podlasiacy” z Białej Podlaskiej. Kolorowe, podkreślające polski folklor stroje, tradycyjne instrumenty, pięknie brzmiące głosy damskie oraz męskie-wszystko to razem tworzyło wyjątkową atmosferę. 

Wieczorową porą, do wspólnej zabawy ponownie porwała wszystkich Małgorzata Derlukiewicz, która poprowadziła dyskotekę! 

Na scenie działo się naprawdę dużo…ale nie tylko tam! Na terenie Parku można było doświadczyć procesu wykonania podpłomyków, będących najstarszą formą chleba. Wszystko to za sprawą stoiska Koła Gospodyń Wiejskich w Burwinie “Burwinianki”. Cały proces rozpoczynał się od zmielenia zboża na mąkę. Następnie, w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji-dolewano wody. Z uzyskanego ciasta formowano niewielkie kulki, przekazywane później do samodzielnego rozwałkowania, a na koniec do wypieczenia na blasze umieszczonej nad rozgrzanym ogniskiem. 

Ku uciesze najmłodszych pojawiła się również strefa zabaw z dmuchańcami i innymi atrakcjami. Nie brakowało również popcornu, waty cukrowej czy lodów. 

Wśród obecnych podczas Dożynek można było spotkać mieszkańców Studzianki słynących z pielęgnowania tatarskich tradycji. Zapewnili oni wszystkim dodatkową atrakcję prezentując na sobie tradycyjne tatarskie stroje. 

Nie zawiodła również lokalna twórczyni-Pani Henryka Murawska, która zaprezentowała swoje dopracowane w każdym calu szydełkowe obrusy i serwetki.  Obecni byli też przedstawiciele Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wisznicach. 

Podczas Dożynek funkcjonował również punkt medyczny, za który odpowiedzialna była Pani Ewa Piętka z NZOZ w Łomazach. 

tekst i zdjęcia: GOK Łomazy