Niemal 30 tysięcy złotych stracił 71-latek, który uwierzył, że rozmawia z konsultantem firmy inwestycyjnej. Sprawca przekonał mężczyznę do inwestowania w kruszec oraz zainstalowania na telefonie programu do jego zdalnej obsługi. Straty mężczyzny byłyby dużo wyższe, gdyby nie szybka reakcja pracowników banku.

Do bialskiej komendy zgłosił się 71-letni mieszkaniec gminy, który padł ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że znalazł w Internecie informację o jednej z firm brokerskich. Zainteresowany inwestycjami w kryptowalutę wpisał tam swoje dane i numer telefonu. Po tym skontaktował się z nim nieznajomy mężczyzna podający się za analityka, który twierdził że będzie opiekunem jego konta. Zaproponował mu też inwestycję w kruszec.

Podczas wielkokrotnych rozmów „konsultant” informował o szczegółach inwestowania i polecił by pokrzywdzony zainstalował na swoim telefonie niezbędną do tego aplikację. Miała ona służyć wyborowi surowców do inwestycji, w efekcie był to program do zdalnej obsługi telefonu. Kolejnym krokiem była wpłata gotówki na wskazane przez fałszywego analityka konto. Była to kwota niemal 30 tysięcy złotych, którą w efekcie mężczyzna stracił. W czasie kontaktów z nieznajomym na konto pokrzywdzonego trafił przelew w kwocie kilkuset złotych, który miał być wypracowanym przez niego zyskiem z inwestycji.

W ciągu kolejnych dni sprawca polecił, by pokrzywdzony przelał na inwestycje następną transzę gotówki. Tym razem był to przelew w kwocie niemal 40 tysięcy złotych. Dzięki czujności pracowników banku został on wstrzymany nim trafił do oszustów i środki pozostały na koncie 71-latka. Mężczyzna nie mógł już po tym wypłacić środków rzekomo wypracowanych na koncie inwestycyjnym, gdyż okazało się że ich nie ma.