W miniony wtorek odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie nowych naborów Funduszy Norweskich. Właśnie ruszył pierwszy z trzech naborów ogłaszanych w ramach programu Edukacja. Na realizację działań edukacyjnych można otrzymać grant w wysokości nawet 250 000 euro.

W spotkaniu, które odbyło się 27 sierpnia w Lublinie uczestniczyli: wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, posłanka i przewodnicząca polsko-norweskiego zespołu parlamentarnego Gabriela
Masłowska oraz Liliana Budkowska, dyrektor Biura Programów Zewnętrznych i Międzynarodowych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Fundusze Norweskie i fundusze EOG, czyli Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego,  są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein krajom członkowskim UE.

– Zachęcam mieszkańców naszego województwa do pełnego wykorzystania potencjału programu. To olbrzymia szansa dla naszych szkół na kreatywne działanie i rozwój. Inwestycja w edukację to inwestycja w dzieci i młodzież, które dzięki temu mogą realizować swoje pasje, zdobywać nowe umiejętności i poszerzać wiedzę – przekonywał wicemarszałek Dariusz
Stefaniuk.

Dofinansowanie można przeznaczyć na: m.in. na profesjonalny rozwój kadry, mobilność w szkolnictwie wyższym, szkolenie zawodowe i rozwijanie współpracy szkół z instytucjami.

Polska w ramach Funduszy Norweskich otrzymała do tej pory najwięcej. Od 2014 roku to już ponad 1 mld euro, a do 2021 roku ta kwota zwiększy się o kolejne 800 mln.

Głównymi celami Funduszy Norweskich i funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami -darczyńcami, a państwem-beneficjentem. O dofinansowanie mogą ubiegać się polskie instytucje, działające w obszarze edukacji formalnej lub pozaformalnej, na wszystkich poziomach kształcenia.

Wnioski w języku polskim i angielskim należy składać wyłącznie za pośrednictwem systemu online FRSE do 15 września.