Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do bialskiego PEC-u. Rozpoczęła się kontrola niedawno wybudowanej ciepłowni na biomasę. Ma ona potrwać do 20 września, jednak termin ten może zostać przedłużony o kolejne pół roku.

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w bialskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Oficjalnie postępowanie rozpoczęło się 21 czerwca. Pod lupę trafiła niedawno oddana do użytku inwestycja warta ponad 30 milionów złotych. Sprawdzane będzie zamówienie publiczne „Budowa Ciepłowni opalanej na biomasę o mocy 17 MW przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej”. Kontrola CBA wstępnie ma potrwać do 20 września. Termin ten jednak może, zgodnie z ustawą o CBA, zostać przedłużony o 6 miesięcy.

Budowa ciepłowni na biomasę rozpoczęła się już w 2018 roku i miała zakończyć z końcem roku 2019. Jednak data oddania inwestycji ciągle ulegała zmianie. Ciepłownia na zrębki została odpalona blisko 3 lata po planowanym zakończeniu prac, czyli w kwietniu bieżącego roku.

Działanie ciepłowni ma być takie, że około 62 proc. ciepła, które trafi do mieszkańców ma pochodzić z biomasy, co pozwoli na oszczędność węgla z 32 tys. ton do 14 tys. ton rocznie. Inwestycja miała również wpłynąć na koszty produkcji ciepła, jednak podwyżki cen prądu oraz rosnąca cena biomasy przeszkodziły w zaplanowanej obniżce.