Już po raz kolejny Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje Noc Muzeów. Tegoroczna edycja rozpocznie się 20 maja 2023 roku o godzinie 17.00 i potrwa aż do północy. Przeniesie nas ona do tajemniczych i niezwykle ciekawych czasów średniowiecza.

To właśnie z tym okresem związana jest wystawa „Jaćwieskie eldorado” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pokazane na niej zostaną najciekawsze eksponaty pozyskane przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ozdoby i elementy stroju (zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje), broń i oporządzenie jeździeckie (miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła), narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku (noże, szydła, igły, krzesiwa, przęśliki, osełki, naczynia gliniane).

Po raz pierwszy zwiedzającym zaprezentowany zostanie skarb miedzianych monet z Zaniówki, niedawno przekazany do zbiorów Muzeum Południowego Podlasia przez Bialską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Na placu przed budynkiem Muzeum odbędzie się piknik archeologiczny, na którym Andrzej Klejzerowicz zapozna nas z tajnikami pracy średniowiecznego kowala, Grupa Rekonstrukcji Historycznej FORTIS pokaże jak się ubierano i czym walczono w średniowiecznej Europie,  Pracownia Agafii zaprezentuje średniowieczne gry i zabawy, a także smak kuchni średniowiecznej,  Sylwia Chilimoniuk odkryje tajniki ówczesnego tkactwa, a  z Tomaszem Sajko ze Stowarzyszenia Szlak Templariuszy przy kawie po saraceńsku można będzie podyskutować o średniowiecznych zakonach rycerskich. 

Udostępnione do zwiedzania będą wystawy stałe w budynku głównym oraz wieżyczce wschodniej, wnętrze kaplicy, a także obejrzeć będzie można wystawę pokonkursową „Moja Przygoda w Muzeum”.

Oprócz wszystkich wymienionych atrakcji przygotowano jeszcze kilka ciekawych niespodzianek.

Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp na wystawy jest bezpłatny.

źródło: Muzeum Południowego Podlasia