Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych Janusza Izbickiego. To człowiek, który wiele wniósł do bialskiej kultury.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmarł człowiek bialskiej kultury

 

BIOGRAFIA
Janusz Izbicki przygodę z folklorem rozpoczął w Zespole Tańca Ludowego przy I Studium Nauczycielskim im. Andrzeja Struga w Lublinie. W latach 1967–1972 był aktywnym członkiem zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie pracującego pod kierownictwem Stanisława Leszczyńskiego.

Pasję związaną z popularyzacją folkloru kontynuował po ukończeniu studiów jako założyciel, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Biawena”.  Kierowany przez niego zespół powstał w 1974r. przy Zakładach Przemysłu Wełnianego „Biawena” w Białej Podlaskiej  i jest jedynym zespołem, który kontynuuje działalność mimo utraty patronatu ze strony ZPW.

W ciągu ponad 40-letniej działalności  tańczyło w nim ok. 700 osób, dał ponad 900 koncertów, w tym około 1/3 za granicami kraju, promując folklor polski i podlaski na czterech kontynentach. Zespół jest członkiem Międzynarodowych Organizacji Folklorystycznych CIOFF i LOV. Odnosi sukcesy na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych.  „Biawena” kraj na 27 imprezach międzynarodowych i jest laureatem 7 z nich. Za  działalność i dorobek Zespół został 10-krotnie wyróżniony, w tym trzykrotnie Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki (1989,1994,1999).

W 2009 r. Zespół otrzymał Bialską Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowem. Sukcesy Zespołu jego wieloletnia praca, umożliwiająca wielu pokoleniom kształtowanie i rozwijanie  zainteresowań  oraz doskonalenie umiejętności tanecznych, to osobista zasługa Pana Janusza Izbickiego, który towarzyszył każdej próbie zespołu, służąc pomocą i doświadczeniem.

Popularyzacja kultury ludowej była częścią życia zawodowego Janusza Izbickiego, który był pomysłodawcą i organizatorem imprez promujących folklor i dziedzictwo kulturowe Podlasia, między innymi Międzynarodowego Podlaskiego Jarmarku Folkloru, który gościł tancerzy i kapele ludowe z całego świata. Mieszkańcy mieli okazję oklaskiwać zespoły z Turcji, Włoch Finlandii, Białorusi, Francji, Litwy, Rosji, Rumuni, Izraela,  Danii, Węgier, Szwajcarii , Słowenii, Hiszpanii oraz  dalekiej Argentyny, Nowej Zelandii, Chin, Korei, Indii a nawet Jakucji.

Za swoją działalność Janusz Izbicki został odznaczony w 2013 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także laureatem Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Zmarł 17 sierpnia w wieku 72 lat.