W niedzielę, 24 września 2023 roku, odbyła się piętnasta edycja Tatarskiego Turnieju Łuczniczego w Studziance. W zawodach łuczniczych na Łysej Górze wzięło udział ponad 30 uczestników.

Po rozgrzewce i warsztatach prowadzonych przez Wiesława Wędę, uczestnicy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych.

W kategorii wiekowej do 12 lat wśród chłopców Miłosz Zając z Łomaz wyraźnie wyprzedził rywali w pierwszej rundzie, zdobywając imponujące 20 punktów na 30 możliwych. Michał Kuźmicki zajął drugie miejsce, a trzecie przypadło Jakubowi Głowackiemu. W drugiej rundzie Julian Koprianiuk i Michał Maksymowicz włączyli się do rywalizacji, przy czym Julian Koprianiuk pokazał doskonałe umiejętności i zdobył miejsce na podium. Miłosz Zając kontynuował swoją dominację, wygrywając drugą rundę z wynikiem 37 punktów. Jakub Głowacki zajął trzecie miejsce, a nagrodę Fair Play otrzymał Michał Maksymowicz.

W kategorii dziewcząt do lat 12, Weronika Stolarczyk była niekwestionowaną liderką zarówno w pierwszej, jak i drugiej rundzie. Milena Koprianiuk zajęła drugie miejsce, a trzecie miejsce przypadło Michalinie Kożuchowskiej. Julia Derlukiewicz otrzymała nagrodę Fair Play.

W kategorii juniorów triumfował Aleksander Dymowski, a drugą lokatę zdobył Michał Kowalewski po dogrywce, w której pokonał trzeciego zawodnika, Oliviera Bandzerewicza.

Kategoria kobiet została wygrana przez Klaudię Bajkowską, która wyprzedziła Gabrielę Marciniuk. Trzecie miejsce zajęła Martyna Sacharczuk, a czwarte Agnieszka Sobechowicz.

Tradycyjnie najbardziej ekscytującą rywalizacją była kategoria open. W pierwszej rundzie na czoło wysunęli się Paweł Tokarski, Marcin Głowacki i Mikołaj Wysocki. W drugiej rundzie inni zawodnicy również włączyli się do walki, a Mikołaj Wysocki objął zdecydowane prowadzenie. Różnice między pięcioma kolejnymi zawodnikami były minimalne. Trzecia runda, w której strzelano z łuku tyłem, zadecydowała o zwycięstwie Mikołaja Wysockiego, który został ostatecznym triumfatorem XV Tatarskiego Turnieju Łuczniczego. Drugie miejsce wywalczył Przemysław Kalinowski po dogrywce z czterema zawodnikami, którzy zdobyli tę samą liczbę punktów. Adam Kowalewski zajął trzecie miejsce, a czwarte miejsce przypadło Wiesławowi Wędzie.

Nagrodzeni zostali pucharami i medalami, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Łomazy w ramach zleconego zadania.

źródło: UG Łomazy