W Domu Ludowym w Zaściankach odbyła się IV Powiatowa inscenizacja pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało…”. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. Spotkania pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało” dotyczą konkretnych zagadnień dotyczących życia na wsi. Tegoroczna tematyka spotkania była dość wesoła i brzmiała „Śmiechy spod strzechy”. Dawniej na wsi nie tylko była praca, ale również wiele śmiechu, radości, tańca.

Uczestników spotkania powitała Justyna Świerczewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Leśne Echo” z Zaścianek prezentując wesołą inscenizację dotycząca dawnego życia na wsi. Następnie na scenie wystąpił Dziecięcy Zespół „Hreczka” z Zaścianek. Na początku wystąpiła Zuzanna Stefaniuk, która wykonała piosenkę „Na nowej górze jadą żołnierze”. Wspólnie dzieci wykonały następujące utwory: „Siała baba mak” oraz „Posłała mnie matka na górę po jabłka”.

W programie spotkania były również występy wokalne zaproszonych zespołów ludowych. Występy rozpoczęli gospodarze, zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły: „Kalina” z Wygnanki, „Echo” z Przychód, Zespół śpiewaczy z Szóstki, „Ale baby” z kapelą z Berezy, „Kalina” z Łózek, „Sami swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy oraz „Ich troje” z Przychód.

Kolejnym punktem imprezy był konkurs na anegdotę, śmieszny wiersz, piosenkę. Jako pierwszy na scenie pojawił się wójt gminy rozpoczynając wesoły wiersz na temat życia na wsi. Następnie goście usłyszeli kilka zabawnych wierszy oraz piosenkę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Zaścianek i okolic. Podczas uroczystości nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zabawy i gry poprowadziły animatorki Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na zakończenie wójt wręczył pamiątkowe podziękowania. „Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie IV Powiatowej Inscenizacji pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało…- Śmiechy spod strzechy”.

Impreza odbyła się 12 maja.