Prawie 1,4 mln zł z funduszy unijnych trafi do Białej Podlaskiej na utworzenie i działalność Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych. Projekt zakłada rozwój różnych form wsparcia rodziny z dzieckiem.

Z największą liczbą punktów na pierwszym miejscu na liście ocenionych projektów zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego znalazł się projekt przygotowany przez bialskich urzędników.

Projekt zakłada rozwój różnych form wsparcia rodziny z dzieckiem. Realizowane działania będą zapobiegać marginalizacji i przyczyniać się do wyprowadzenia z trudnej sytuacji osób i rodzin oraz wyposażenia ich w narzędzia umożliwiające samodzielne radzenie sobie z zaistniałymi problemami i potrzebami.

Co obejmują zaplanowane działania?

Zaplanowane działania obejmują utworzenie punktu konsultacyjno–doradczego, w którym realizowane będzie specjalistyczne poradnictwo rodzinne dla rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze, w tym: poradnictwo psychologiczne, poradnictwo prawne, mediacje rodzinne, poradnictwo pedagogiczne – dziecięce, terapia rodzinna, poradnictwo obywatelskie, poradnictwo w zakresie problemów uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i narkotyków, hazardu, poradnictwo mobilne świadczone przez ekspertów w miejscu zamieszkania osób z niepełnosprawnością, warsztaty i spotkania tematyczne, grupy wsparcia wspierające osoby wykluczone i rodziny w pełnieniu podstawowych funkcji, poradnictwo psychologiczne dla rodzin zastępczych wraz z podopiecznymi i dziećmi biologicznymi, specjalistyczne wsparcie dla dzieci z rodzin zastępczych zależnie od zdiagnozowanych potrzeb: logopeda, neurologopeda, pedagog, psycholog, socjoterapeuta, profilaktyk uzależnień, terapeuta integracji sensorycznej, utworzenie grup wsparcia dla rodziców zastępczych, organizacja warsztatów z zakresu kompetencji emocjonalnych i rodzicielskich dla rodziców zastępczych oraz warsztaty dla dzieci.

Co przewidziane jest dodatkowo w projekcie?

W projekcie przewiduje się również: działania upowszechniające rodzinną pieczę zastępczą – działania związane z poszukiwaniem osób chętnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, organizacja szkoleń dla kandydatów na rodziców zastępczych, indywidualne konsultacje oraz dyżury dla kandydatów na rodziców zastępczych, działania upowszechniające asystę rodzinną i działalność rodzin wspierających realizowane przez asystentów rodziny.

Przedsięwzięcie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Projekt wynika z Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Biała Podlaska.