Uczniowie klas I Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej wzięli udział w wyjazdowych zajęciach praktycznych.

Pierwszym punktem programu była wizyta w zakładzie obróbki drewna w Szpakach Nowych, gdzie młodzież mogła zapoznać się z poszczególnymi etapami obróbki drewna. Właściciel zakładu oraz jego syn oprowadzili grupę po terenie, gdzie drewno jest składowane, segregowane i przetwarzane.

Z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli o początkach zakładu oraz o przejściu do zautomatyzowanej obróbki drewna. Zaprezentowali również maszyny i całą linię produkcyjną, chętnie odpowiadając na pytania uczniów. Właściciel zaznaczył, że wszystkie elementy produkcji drewna w jego zakładzie są wykorzystywane. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Następnie uczniowie odwiedzili gospodarstwo rolne Pana Szpury, gdzie zapoznali się z maszynami rolniczymi oraz procesem przygotowywania pasz dla trzody chlewnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się traktory, przy których młodzież spędziła najwięcej czasu. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć nowe silosy.

Ostatnim etapem wycieczki był zakład przetwórstwa kredy w Rudce. Uczniowie zwiedzili zakład, gdzie absolwent ZSCKR w Leśnej Podlaskiej omówił technologię suszenia i granulacji kredy oraz pokazał miejsce jej wydobywania.

tekst i zdjęcia: ZSCKR Leśna Podlaska