Dzięki realizacji programu profilaktycznego w zakresie raka jelita grubego pragniemy zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc.

Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych.

KOLONOSKOPIA

Możesz zgłosić się do badania, jeśli masz:

  • od 55 do 64 lat oraz
  • otrzymałeś imienne zaproszenie.

Nie ma znaczenia czy występują u ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.

Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia

Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli masz:

  • 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego.

Jak często musisz robić kolonoskopię

Wystarczy, że zrobisz kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Jak przygotować się do badania

Jeśli zdecydujesz się na badanie, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdziesz na dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.

W dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz jeść, aż do badania.

Na czym polega kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop).

Nie obawiaj się kolonoskopii! Badanie można wykonać w znieczuleniu.

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa zwykle od 15 do 40 minut. Jest to badanie bezpieczne, które może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu ogólnym – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

Rejestracja telefoniczna – (83) 414 76 14 oraz (83) 414 76 15
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00

Rejestracja osobista – Budynek Bialskiej Onkologii (parter)
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00