Ruszyła inicjatywa budowy pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu. Kilka tygodni temu, pomysł na postawienie monumentu, ogłosił Senator Grzegorz Bierecki. W związku z tym rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Pomnik ma stanąć przed kodeńskim sanktuarium maryjnym.

“Inicjatywa nie jest nowa i krążyła od lat wśród mieszkańców Kodnia którzy sygnalizowali Senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu konieczność jego budowy. Próby budowy pomnika były podejmowane przy okazji wcześniejszych rocznic Powstania Styczniowego. W związku ze 160-leciem wybuchu Senat RP ogłosił rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego. W Kodniu była ważna bitwa stąd ufamy, że nasza próba budowy monumentu tego ważnego wydarzenia będzie skuteczna.”- mówi Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu- Kamil Paszkowski.

Z dniem powołania Komitetu Budowy Pomnika ruszyły również prace organizacyjne. Obecnie projekt czeka na zaakceptowanie przez Władze Gminy i Konserwatora Zabytków.

“Pomnik pragniemy odsłonić rękami Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas tegorocznych obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej”- dodaje Kamil Paszkowski

W skład Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych weszli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kodnia, którzy zobowiązali się do przeprowadzania zbiórek i sprzedaży specjalnych cegiełek. Uruchomione zostało także specjalne konto do wpłat.

Numer konta na wpłaty na budowę pomnika: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu, ul. Francuska 136, 21-500 Biała Podlaska.
Rachunek prowadzony przez Kasę Stefczyka nr: 04 7065 0002 0652 7661 4304 0001.