Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych i potencjalnie śmiertelnych rodzajów nowotworów skóry. Stanowi on poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego na całym świecie, ponieważ jego wskaźniki zachorowalności stale rosną. Pamiętając o istotności profilaktyki i wcześniejszego rozpoznania, każdy może odegrać aktywną rolę w zapobieganiu czerniakowi.

Czerniak jest rodzajem nowotworu skóry, który ma swoje początki w melanocytach – komórkach odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry znanego jako melanina. Czerniak jest uważany za najbardziej agresywny rodzaj raka skóry, ponieważ może się szybko rozprzestrzeniać do innych części ciała, jeśli nie jest wcześnie wykryty i leczony.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) odgrywa kluczową rolę w powstawaniu tego rodzaju nowotworu. Bezpośrednio wpływa ono na materiał genetyczny komórek naskórka, co prowadzi do uszkodzeń i osłabienia mechanizmów naprawczych skóry. Chociaż działanie promieniowania UV jest szkodliwe dla wszystkich, istnieją grupy osób, które są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju czerniaka. Obejmują one:

 1. Osoby, które noszą mutacje określonych genów.
 2. Osoby, które mają historię czerniaka w rodzinie.
 3. Osoby, które wcześniej miały czerniaka lub inne złośliwe nowotwory skóry.
 4. Osoby, które posiadają dużą liczbę (>50) znamion barwnikowych, znamion atypowych lub znamion podlegających zmianom.
 5. Osoby o jasnej skórze, jasnych lub rudych włosach, niebieskich oczach i piegach.
 6. Osoby, które regularnie i intensywnie narażają się na promieniowanie UV, na przykład poprzez opalanie na słońcu lub w solarium.
 7. Osoby, które łatwo ulegają oparzeniom słonecznym.
 8. Osoby, które w dzieciństwie lub młodości doznały poważnych oparzeń słonecznych.
 9. Osoby o osłabionej odporności, takie jak pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne po przeszczepie narządu.

Objawy czerniaka mogą obejmować pojawienie się nowej zmiany skórnej lub zmiany istniejącego znamienia, które mogą się zmieniać w kształcie, kolorze, wielkości lub teksturze. Niektóre czerniaki mogą być czarne lub brązowe, ale mogą również mieć inne kolory, takie jak czerwony, niebieski, biały lub wielokolorowy.

Algorytm ABCDE jest narzędziem, które może pomóc w ocenie zmian skórnych i potencjalnym objawom czerniaka. Oto opis poszczególnych kroków tego algorytmu:

 • A – Asymetria: Zwróć uwagę na asymetrię zmiany. Czerniaki często mają nieregularny kształt, gdzie jedna połowa jest różna od drugiej.
 • B – Brzeg: Oceniaj brzegi zmiany. Patologiczna zmiana ma nierówny, nierównomierny lub rozmyty brzeg, zamiast regularnego i gładkiego.
 • C – Kolor: Zwróć uwagę na różne kolory w zmianie. Czerniaki mogą mieć różne odcienie brązu, czerni, czerwieni lub niebieskiego. Jeśli zmiana ma nierównomierne rozłożenie kolorów, może to być powód do zaniepokojenia.
 • D – Średnica: Zmierz średnicę zmiany. Chociaż czerniaki mogą być małe, zwykle mają średnicę większą niż 6 mm. Zmiany większe niż 6 mm mogą wymagać dalszej oceny.
 • E – Ewolucja: Obserwuj zmianę w czasie. Czerniaki mogą zmieniać się pod względem kształtu, wielkości, koloru lub innych cech. Jeśli zauważasz jakąkolwiek ewolucję w zmianie, taką jak szybki wzrost lub zmiana wyglądu, należy skonsultować się z lekarzem.

Wczesne wykrycie czerniaka jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Jeśli podejrzewasz, że masz zmianę skórną, która może być związana z czerniakiem, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem. Lekarz może przeprowadzić badanie skóry i, jeśli to konieczne, wykonać biopsję w celu potwierdzenia diagnozy.

Leczenie czerniaka może obejmować chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej, radioterapię, chemioterapię, immunoterapię lub terapię celowaną, w zależności od stadium i zaawansowania choroby.

Regularne badania skóry i unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne są ważnymi czynnikami profilaktycznymi w przypadku czerniaka.