W bagażu podróżnego, który przekraczał białorusko-polską granicę w Terespolu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli „kawałek” prehistorii – skamieniałe szczątki wymarłych morskich organizmów. Podróżny z Węgier przewoził z kolei dwie czaszki bobra europejskiego.

Pamiątki sprzed wieków w… poduszkach

O ocenę przemycanych przez podróżnego skamielin funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola wystąpili do ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego. Z ekspertyzy, którą otrzymał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej wynika, że są to trylobity – wymarłe morskie stawonogi. Skamieniałości pochodzą najprawdopodobniej z okolic Petersburga w Rosji, ze skał ordowiku środkowego. To okazy z gatunków: Asaphus kowalewskii (4 szt.), Hoplolichoides furcifer (2 szt.) i Prochasmops praecurrens (1 szt.) – łącznie 7 szt. Wszystkie są w dobrym stanie zachowania, osadzone w oryginalnych skałach wapiennych.

Szacunkowa wartość pamiątek sprzed wieków to 21,6 tys. zł. Najdroższy trylobit wyceniony został przez ekspertów na 6,5 tys. zł.

Nietypowy towar funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w zaskakującym miejscu – mianowicie w… poduszkach, które leżały w samochodzie podróżnego.

Przeciwko mężczyźnie wszczęta została sprawa karna.

Czaszki bobra w bagażu

Skamieliny to nie jedyne nietypowe towary, na które natrafili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia drogowego w Terespolu. Ostatnio w bagażu podróżnego z Węgier znaleźli nie zgłoszone do kontroli granicznej dwie czaszki bobra. Mężczyzna zeznał, że czaszkę przymocowaną do drewnianej podstawy otrzymał od kolegi, a drugą – pozyskał poprzez samodzielne upolowanie zwierzęcia. Tłumaczył, że nie wiedział, iż na przywóz czaszek bobra – jako zwierzęcia podlegającego ochronie – potrzebuje odpowiedniego zezwolenia. Taki dokument wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Funkcjonariusze zatrzymali nielegalnie wwożone trofea, a przeciwko obywatelowi Węgier wszczęli sprawę karną skarbową.

W większości krajów europejskich bóbr europejski podlega ochronie na podstawie dwóch aktów – Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, a także dyrektywy siedliskowej. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym.

tekst i zdjęcia: Michał Deruś Rzecznik prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Lublinie