O pisaniu, książkach i codzienności pisarza opowiadała podczas spotkania autorskiego autorka znanych powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Joanna Jagiełło jest autorką znaną przede wszystkich z takich utworów jak „Kawa z kardamonem” czy „Zielone martensy”. Wśród uczestników spotkania znalazła się głównie młodzież, która z zaciekawieniem wysłuchała historii o pierwszych trudach związanych z napisaniem oraz wydaniem książki. W swoim wystąpieniu autorka wspominała, jak wiele czasu minęło nim jej pierwsza książka znalazła swojego wydawcę. Podkreślała, że w dążeniu do celu wspierała ją 15-letnia wówczas córka, która nie pozwala jej poddać się po pierwszej próbie szukania wydawcy.

Podczas spotkania nie zabrakło także pytam od słuchaczy. Młodzież pytała między innymi o ilość czasu poświęconego na napisanie jednej książki. – Zdarzyło mi się napisać książkę w 2,5 miesiąca. Jednak wszystko zależy od tego jaka to jest książka, jeśli to powieść historyczna, która ma 800 stron to nie to samo. Są też książki wymagające bardzo długiego przygotowania. Nie da się tak po prostu usiąść i już jest książka. Zapewne też, gdybym miała takie warunki komfortowe, aby tylko usiąść i pisać to wszystkie powstawały by szybciej, jednak trzeba jeszcze pracować – podkreślała Jagiełło.

Dodała również, że w pisaniu ważną kwestię odgrywa „dojrzewanie” utworu, czyli potrzeba czasu by pewne rzeczy podczas pisania były gotowe. Pracę nad dziełami porównana do ciąży – aby dziecko mogło przyjść na świat, musi minąć czas, który pozwala na prawidłowy rozwój dziecka. – Kiedy piszę książkę, piszę ją cały czas, jestem na spacerze i widzę fajne miejsce i wyobrażam sobie, że tutaj zadzieje się akcja w mojej książce. Kiedy jestem w sklepie również „piszę” książkę, obserwuję, słucham a później przenoszę na papier – wyjaśniała autorka.

Spotkanie z Joanną Jagiełło odbyło się 13 listopada w Barwnej Bibliotece Multimedialnej w Białej Podlaskiej.