Bialski szpital zorganizował cykl spotkań, podczas których pacjenci po zawale serca oraz ich bliscy mają możliwość edukacji w zakresie mechanizmów zawału, leczenia oraz dalszego postępowania po wypisie ze szpitala.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny zaprasza do udziału w zajęciach Akademii Zdrowego Serca. Zorganizowano cykl spotkań pt. “Sercowe sprawy – co każdy pacjent po zawale powinien wiedzieć”.

Celem organizowanych spotkań jest przekazanie informacji dotyczących profilaktyki i leczenia najczęstszych schorzeń kardiologicznych. Spotkania poprowadzą doświadczeni specjaliści, w tym lekarze kardiolodzy, psychologowie, dietetycy, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.

W bialskiej placówce w maju i czerwcu odbyła się pierwsza edycja cyklu spotkań Akademii “Sercowe sprawy – co każdy pacjent po zawale powinien wiedzieć”, która miała charakter pilotażowy. Grupa słuchaczy pierwszego cyklu liczyła ok. 20 osób.

Kolejna edycja ruszyła 21 czerwca. Udział w zajęciach jest bezpłatny, nie ma konieczności wcześniejszego zgłoszenia. Spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 10 w sali konferencyjnej w budynku 1D Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

– Zachęcam do udziału w zajęciach Akademii nie tylko pacjentów, którzy przebyli zawał serca, ale także ich bliskich. W czasie pięciu wykładów prezentowanych w czasie naszych ” czwartkowych spotkań” staramy się w sposób prosty i jak najbardziej przystępny przekazać wiedzę na temat właściwego postępowania po zawale serca. – mówi Magdalena Kociuk, lek. med., specjalista kardiolog, koordynator Akademii Zdrowego Serca przy WSzS w Białej Podlaskiej.

Pierwsze zajęcia odbyły się 21 czerwca. Pacjenci mogli poznać zarówno fakty jak i mity o życiu po zawale serca oraz dowiedzieć się o przyczynach, metodach leczenia i o postępowaniu po wyjściu ze szpitala. Następne spotkanie odbyło się tydzień później (28 czerwca). Psycholog prowadząca zajęcia omawiała psychologiczne aspekty zawału serca. Poruszony został temat stresu, czy jest on wrogiem czy przyjacielem. Kolejne spotkanie odbyło się 5 lipca. Wykład pt. „Serca lubi ruch”, który poprowadziła Marzena Pykacz, fizjoterapeuta,  dotyczył aktywności fizycznej po zawale serca.

Następne spotkanie zaplanowane jest na 12 lipca. Zajęcia pt „Działaj, nie czekaj!”, czyli pierwsza pomoc u pacjentów po zawale oraz zasady postępowania w sytuacjach krytycznych poprowadzi Marcin Nosalski, ratownik medyczny.

Tydzień później, 19 lipca, odbędzie się ostatnie spotkanie pt „Przez żołądek do serca”, czyli co i jak jeść, aby wesprzeć serce po zawale. Wykładowcą będzie Aneta Danilewicz, dietetyk.

Akademia jest autorskim programem specjalistów bialskiego szpitala. Działania te towarzyszą Programowi NFZ – „KOS-zawał” – Koordynowanej Opieki Specjalistycznej dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Jest to nowatorskie podejście do opieki pozawałowej polegające na połączeniu czterech elementów: leczenia szpitalnego (zabiegowego i zachowawczego), rehabilitacji kardiologicznej, kardiologicznej opieki specjalistycznej oraz szeroko zakrojonych działań edukacyjnych. Te dodatkowe działania bialskich specjalistów są unikatowe w skali kraju. Niewiele w Polsce jest ośrodków kardiologicznych, które kładą tak silny nacisk na edukację pacjenta.

Dodatkowym działaniem związanym z funkcjonowaniem Akademii będzie publikacja Poradnika dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego: „Moje drugie życie”. Publikacja jest w trakcie prac wydawniczych, a znajdziemy w niej m.in. zagadnienia teoretyczne i praktyczne dotyczące zawału – jego istoty, mechanizmu powstawania, hospitalizacji, sposobów leczenia oraz opieki poszpitalnej.

– Ważnym elementem poradnika będzie dzienniczek kontroli pacjenta po zawale, zawierający m.in. podstawowe dane dotyczące przebytego schorzenia oraz kalendarz wizyt umożliwiający notowanie wyników badań kontrolnych, aktualnie stosowanych leków i dalszych zaleceń. Taki kompleksowy zbiór danych ułatwi wgląd w historię choroby pacjenta, co przyczyni się do łatwej analizy stanu zdrowia pacjenta, a w konsekwencji może poprawić jakość opieki nad chorym – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy szpitala.