Śpiewają, spędzają wspólnie czas, dzielą się doświadczeniami i aktywizują lokalną społeczność. Tak w skrócie można opisać członków dwóch gminnych zespołów, które obchodzą w tym roku swój okrągły jubileusz.
Zespół śpiewaczy „Kalina” z Perkowic i Zespół- obrzędowo śpiewaczy „Wrzos” z Woskrzenic Dużych działają przy Gminnym Ośrodku Kultury już od 20 lat. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w sobotę, 29 września, w Klubie Kultury w Perkowicach.
W uroczystościach wzięły udział władze gminy, zaproszeni goście oraz reprezentacje zaprzyjaźnionych zespołów gminnych. Nie zabrakło wspomnień, radości i życzeń kolejnych lat działalności.
Podziękowania i gratulacje dla zespołów złożył między innymi Przemysław Litwiniuk, przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego, który podkreślał, że takie zespoły to wizytówka nie tylko lokalnych samorządów ale również całego województwa.
Z wdzięcznością i podziękowania wystąpił w imieniu starosty Mariusza Filipiuka, Arkadiusz Maksymiuk, radny powiatowy. – Chciałabym pogratulować tego pięknego jubileuszu, wiele zespołów by chciało takiego czasu doczekać. Jesteście dumą, nie tylko gminy i powiatu, ale również całego województwa. Życzę byście następne jubileuszowe spędzali z takim uśmiechem i werwą – podkreślał.
Ciepłe słowa do swoich kolegów i koleżanek skierowali również przedstawiciele innych zespołów gminnych. – Realizując swoje zamiłowania współtworzycie najcenniejsze wartości kultury, która właśnie dzięki wam ma szanse rozwijania. Życzymy niegasnącej pracy twórczej i zapału do pracy, aby wasz dorobek był nadal wzbogacany. W życiu osobistym życzymy dużo zdrowia i umiejętności pogodzenia codziennych obowiązków z realizowaną pasją, aby każdy dzień był przepełniony radością – zaznaczali.
ZESPOŁY TO WIZYTÓWKA GMINY
Samorząd gminy Biała Podlaska podkreśla, że w zawsze był, jest i będzie w niej dobry klimat dla poczynań i działań kulturalnych mieszkańców gminy. Nie brakuje z niej ludzi którzy kiedyś, ale również i teraz poświęcają swój czas, ale przede wszystkim talent i zdolności na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.
– Trzeba mieć bardzo dużo zapału żeby przez 20 lat być w zespole, przychodzić i śpiewać i być ciągle aktywnym. Jak spotykam się z członkiniami zespołu to podkreślają, że „to nasz trzyma przy życiu, my młodniejmy przez to, że jesteśmy”. Ona zespoły brzmią pięknie i są śpiewane pełnym głosem, każdy z członków stara się pokazywać to co najlepiej potrafi – podkreśla Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.
Zespoły prowadzone są przed instruktorów. To również ludzie oddani i działający z pasją, a to widać właśnie w takim momentach jak wielkie uroczystości i święta kiedy instruktorzy przeżywają to co się dzieje razem z zespołem.
Wójt podkreśla, że odwołując się do powiedzenia „Teraźniejszość jest odzwierciedleniem przyszłości”, można zauważyć, że kultura teraz i kiedyś jest powiązana i odzwierciedla dorobek wszystkich pokoleń. – Cieszę się, że w skład zespołów śpiewaczych wchodzą co raz częściej ludzie młodzi, a zespoły rozsławiają gminę również poza granicami. To są ambasadorzy gminnej ludowej kultury. Dziś są one ogniwem łączącym przeszłość z teraźniejszością – dodał wójt.
Za swoją działalność oraz sukcesy na terenie gminy i nie tylko, wójt nagrodził zespoły wsparciem finansowym w wysokości pięciu tysięcy złotych. Członkowie zespołów otrzymali również okolicznościowe dyplomy z rąk wójta gminy oraz przewodniczącego rady gminy, Dariusza Plażuka. Słowa uznania oraz podziękowania w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury złożył jego dyrektor Dariusz Chorąży, który również wręczył jubilatom okolicznościowe dyplomy.
ZESPÓŁ KALINA Z PERKOWIC
Zespół śpiewaczy „Kalina” powstał w 1998 roku liczy 12 osób. O historii i działalności zespołu opowiadała nam Jadwiga Trocewicz, współpomysłodawca powstania zespołu. – Stworzyła się nam grupa siedmiu energicznych pań, które chciały coś więcej, bo oprócz biblioteki i klubu postanowiłyśmy śpiewać. Z pomocą przyszła nam ówczesna pani dyrektor Bożenna Maksymiuk, która dała nam skrzypka, śp. Tadeusza Derlukieiwcza. I tak się to u nas zaczęło. Później dołączały do nas kolejne osoby – wspomina pani Jadwiga.
Podkreśla, że z biegiem lat do zespołu dołączały i odchodziły kolejne osoby. Z perspektywy czasu podkreśla, że warto było podjąć decyzję o powstaniu zespołu. – To było i jest takie nasze remedium na nudę, każdego piątku czy środę, przychodziłyśmy na próby, ale także wymieniałyśmy się doświadczeniami, przepisami, co w grupie to nie samemu – dodaje.
Z czasem zechciały by do ich zespołu dołączył akordeonista. I tak od 2006 do 2008 roku był z nimi w zespole Roman Makarski. Później po dwóch latach przerwy w 2010 roku do zespołu dołączył inny akordeonista – Andrzej Rządkowski, a za rok dołączył jego tata Zbigniew Rządkowski.
Zespół oprócz osiągnieć związanych ze śpiewem ma również na swoim koncie nagrody kulinarne. Członkinie zespołu w ciągu roku spotykają się systematycznie raz w tygodniu, uczestniczą w przygotowaniach wielu imprez na terenie gminy, np. dzień babci i dziadka w okolicznej szkole, organizują spotkania z okazji dnia dziecka i matki, a także sylwestra.
Mimo tak wielu zajęć, jak podkreśla, pani Jadwiga ciągle mają chęć i nie tracą zapału. – Śpiew to również praca, a do tego praca społeczna można powiedzieć, ale ciągle działamy pełni sił. Dołączają do nas młode osoby, więc zespół jest pokoleniowy co potwierdza że warto – dodaje.
Głównym osiągnięciem zespołu było zajęcie I miejsca w 2007 na XII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, oraz w 2006 roku wyróżnienie im. Danuty Bołtowicz na XI Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej.
Obecnie w zespole są: Teresa Markiewicz, Zofia Pikulska, Maria Pieczonka, Barbara Nowaszczuk, Urszula Nowicka, Jadwiga Nestorowicz, Stanisława Ostapiuk, Maria Sokołowska-Koszołko ,Bożena Uziak, Jadwiga Trocewicz, Bogdan Koszołko, Stanisław Krzysztofik, Czesław Jasiczek, Ryszard Stawecki oraz Andrzej Rządkowski – Instruktor.
Dawni członkowie zespołu to śp. Tadeusz Derlukiewicz – Instruktor, Irena Krasuska, Elżbieta Łaczna, Elżbieta Kulikowska, śp. Janina Rosa.
ZESPÓŁ WRZOS Z WOSKRZENIC
Zespół Obrzędowo – Śpiewaczy „Wrzos” powstał w 1998r. O historii i działalności zespołu opowiada nam Marianna Romaniuk, z KK Woskrzenice. – Kiedy z ówczesną panią dyrektor jeździłam po innych klubach i widziałam zespoły to bardzo chciałam żeby i u nas taki powstał. I tak zaczęłam rozmawiać z paniami, a one z dziećmi i na początku przychodziło wiele osób i dzieci, ale kiedy trzeba było spotykać się regularnie to osoby się wykruszały i zostali najwytrwalsi – wspomina.
Członkinie raz w tygodniu spotykają się na próbach, jak podkreśla pani Marianna to ich czas kiedy wyjdą z domu i mogą odskoczyć od szarzyzny dnia codziennego. Podkreślają, że dzięki zespołowi niektóre z nich miały możliwość zwiedzenia całej gminy, bo nie zawsze w każde miejsce któraś sama by dojechała.
– Jesteśmy już taką prawie rodziną po tych 20 latach, oczywiście część osób nie jest już w zespole z przyczyn zdrowotnych, kilka osób przychodzi i odchodzi. Spotykamy się nie tylko dla samego śpiewania, ale również dla bycia razem, przygotowywaliśmy również obrzęd. „Woskrzenickie wieczorki przy kądzieli”. Staramy się również angażować w nasze działania społeczność lokalną i młodzież. Współpracujemy też ze szkołą podstawową i strażakami – podkreśla.
Pani Marianna zaznacza, że zapał do pracy i śpiewu jest, ale czasami bywają i gorsze momenty. W obliczu pracy zawodowej i obowiązków domowych przyznaje, że były chwile kiedy myślała sobie, że już dość. – Teraz sama chodzę z Małych Woskrzenic na próby i czasami myślę, że może już bym nie poszła, ale idę bo jak mam nie iść. Chciałabym kontynuować to jak najdłużej – dodaje z uśmiechem.
W swoim repertuarze mają pieśni biesiadne, okolicznościowe, ale także kolędy i pastorałki. Na początku działalności śpiewały również piosenki „po chachłacku” czyli w języku, który pamiętają z lat panieńskich.
Zespól „Wrzos” awansował na Ogólnopolski Przegląd do Kazimierza nad Wisłą. W pensjonacie Zaborek koło Janowa Podlaskiego prezentował dla telewizji TVN obchody Nocy Świętojańskiej na Podlasiu.
Obecnie w zespole są Józefa Cydejko, Genowefa Kajka, Jadwiga Litwiniuk, Marianna Łukasiewicz, Marianna Romaniuk, Szulc Alfreda, Elżbieta Walo. Od 2009 roku dołączyły Maria Kamińska, Genowefa Sawczuk, Stanisława Strojek a odeszły: Zofia Majczuk, Czesława Fedoruk, Janina Laszuk, Halina Kobus.
Bądź pierwszym który zostawi komentarz.