Lubelski wojewódzki lekarz weterynarii, Paweł Piotrowski, informuje o akcji przeprowadzenia ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących na terenie województwa lubelskiego. Rekomendowane jest wychodzenie ze zwierzętami domowymi pod czujną opieką.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 – 30 dawek na jeden kilometr kwadratowy. Zrzuty obejmą obszary leśne, a także pola i łąki, ominą zaś tereny zabudowane. Dawkę preparatu stanowi blister aluminiowo–plastykowy o wielkości około trzech centymetrów, zawierający szczepionkę zatopioną w przynęcie o intensywnym zapachu, którego nie wolno dotykać. W przypadku kontaktu z niezakrytymi częściami ciała, trzeba dokładnie umyć je wodę z mydłem, a w razie dostania się do ust, oczu nosa albo skaleczenia skóry, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.  Zaleca się niewypuszczanie psów i kotów przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki, aby nie dostały się do miejsc, w których się ona znajduje.

Akcja planowana jest na okres od 20 maja do 7 czerwca. Termin może jednak ulec zmianie ze względu na panowanie niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zmianę sytuacji w związku z pandemią COVID – 19. Wszelkie, bieżące informacje można uzyskać, wchodząc na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.