Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt 241 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zdarzenie miało miejsce w Oddziale Celnym w Małaszewiczach. Wartość rynkowa przechwyconych papierosów to blisko 4 mln zł. To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony na granicy w województwie lubelskim.

Kontrola pociągu

23 lutego br. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Małaszewiczach prześwietlili urządzeniem RTG pociąg towarowy wjeżdżający do Polski. Obraz rentgenowski jednego z wagonów skłonił ich do przeprowadzenia szczegółowej rewizji.

Nielegalny ładunek

Zgodnie z dokumentami w kontrolowanym wagonie znajdował się w nawóz rolniczy. Towar jechał z białoruskiego Brześcia do jednej z polskich firm.

Przeprowadzona rewizja potwierdziła wskazania rentgena. W wagonie, poza legalnym ładunkiem, funkcjonariusze znaleźli kartonowe pudełka wypełnione papierosami.

W sumie zabezpieczyli 241 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość rynkowa nielegalnego towaru to blisko 4 mln zł.

Rekordowy przemyt

Jest to największy udaremniony przemyt papierosów w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

W 2023 r. funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli blisko 1,4 mln paczek nielegalnych papierosów.

materiał: Michał Deruś, rzecznik prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Lublinie