Bialscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działając metodą “na członka rodziny” i „ na policjanta” dzwonią do starszych osób usiłując wyłudzić od nich pieniądze. 

Dwie mieszkanki powiatu bialskiego straciły w ten sposób w sumie ponad 60.000 złotych. Uwierzyły, że gotówki potrzebują najbliższe im osoby, by uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadków drogowych. Policjanci ustalają okoliczności zdarzeń i po raz kolejny apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy im pieniędzy!

Policja i media nie ustają w działaniach ostrzegających przed popularnymi ostatnio oszustwami metodą „na członka rodziny”, „na policjanta” i ich odmianami. Niestety oszustom cały czas udaje się znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w ich telefoniczne legendy, tracąc w ten sposób często oszczędności całego życia.

W środę przed południem rozdzwoniły się telefony stacjonarne u prawie pięćdziesięciu starszych osób mieszkających na terenie powiatu bialskiego. Osoby dzwoniące podawały się za ich członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji i informowały o konieczności „wykupienia” ich najbliższych w związku ze zdarzeniami drogowymi, które spowodowały. Przekazanie określonej kwoty pieniędzy było jedyną możliwością uniknięcia kary więzienia. Oszuści wykazywali się przy tym umiejętnościami aktorskimi, udając płacz i silne zdenerwowanie. Wywierali jednocześnie presję na seniorach utrzymując z nimi ciągły kontakt telefoniczny.   

Na szczęście w większości przypadków potencjalne ofiary w porę zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami i odmówiły przekazania im pieniędzy. O podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomiły członków rodziny i policjantów.

Niestety 73-latka z gminy Biała Podlaska i 54-letnia mieszkanka gminy Zalesie uwierzyły oszustom, wypłaciły swoje oszczędności z banku, a następnie przekazały je fałszywemu policjantowi. Straciły w ten sposób odpowiednio 30.000 złotych i 33.000 złotych.  

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się oni za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy też wyrównania, za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw, czy akcji. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy  112. Nie dajmy się zwieść oszustom.

Policja apeluje również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony oszustów. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by w przypadku podejrzanych rozmów telefonicznych kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy by nie paść ofiarą oszusta.