Cieleśnica w gminie Rokitno zyska wkrótce nową atrakcję turystyczną – w dawnej wytwórni alkoholi powstanie muzeum gorzelnictwa. Ponadto w budynku produkowane będą smakowe wódki, likiery oraz whisky.

Przedwojenna gorzelnia przejdzie renowację, po której otwarte zostanie w niej muzeum. Wystawy przedstawią historię gorzelnictwa na ziemiach polskich, zaprezentują proces wytwarzania trunków oraz przybliżą dzieje rodziny de Rosenwerthów, która w latach 20. XX wieku założyła fabrykę alkoholu w Cieleśnicy. W budynku winiarni zacznie działać natomiast Fabryka Wódek i Likierów Gatunkowych. Alkohole produkować będzie w niej Manufaktura Cieleśnica.

Zakończenie rewitalizacji obiektu planowane jest na 2022 rok. Koszt przedsięwzięcia to 3,2 mln zł, z czego 2,6 mln pokryją fundusze unijne. Realizacją projektu zajmuje się Fundacja Kultura i Dziedzictwo utworzona przez właścicieli dawnej gorzelni. Wedle ich planów w budynku oraz na przyległym terenie poza wystawami odbywać się będą także koncerty, wernisaże, festiwale i inne wydarzenia kulturalne.