Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosi decyzję dotyczącą przyznania dofinansowania dla kolejnej grupy samorządów oraz spółek miejskich na cel budowy mieszkań. Na początku marca Krajowy Zasób Nieruchomości wyraził zgodę na powstanie SIM Południowe Podlasie, która planuje budowę mieszkań oraz domów jednorodzinnych dla mieszkańców regionu.

Dyrektor bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Dariusz Litwiniuk, potwierdza, że nowa Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie obejmować samorządy z trzech powiatów naszego regionu.

Konferencja prasowa, która odbyła się 14 listopada 2022 roku w Białej Podlaskiej, była poświęcona planom utworzenia kolejnej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej na lubelszczyźnie. Na spotkaniu Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban oraz przedstawiciele 15 gmin z regionu podpisali akt erekcyjny, który potwierdził chęć utworzenia spółki. W konferencji wzięli również udział Senator Grzegorz Bierecki, Poseł Dariusz Stefaniuk oraz dyrektor bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Dariusz Litwiniuk.

Zgodnie z założeniami, 10 gmin z powiatu bialskiego (Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Łomazy, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna), 4 gminy z powiatu radzyńskiego (Borki, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski – gmina miejska, Radzyń Podlaski – gmina wiejska) oraz miasto Parczew wyraziły chęć przystąpienia do nowego SIM-u. Dariusz Litwiniuk wyjaśnia, że celem spółki będzie tworzenie mieszkań na wynajem.

Dariusz Litwiniuk oznajmia, że z oferty mieszkań będą mogły skorzystać osoby, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. Rząd będzie dopłacał 50% wysokości wynajmu przez 15 lat, po czym lokatorzy będą mogli wykupić nieruchomości, które wynajmują.

Nieruchomości te znajdą się na atrakcyjnych gruntach i zostaną zbudowane według wysokich standardów, jako domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej o powierzchni od 40 m2 lub mieszkania w blokach od powierzchni od 27 m2. Będą wyposażone w fotowoltaikę, pompy ciepła oraz w niektórych przypadkach własne ogrzewanie gazowe. Podobne spółki inwestycyjne już funkcjonują, co można sprawdzić na stronie Krajowego Zasobu Nieruchomości.