Galeria Podlaska Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy płytek ceramicznych Weroniki Ludwiczuk “Azulejo”.

Otwarcie wystawy “Azulejo” autorstwa Weroniki Ludwiczuk odbędzie się 8 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 w Galerii Podlaskiej.  Wystawę można oglądać do 4 maja 2022 r.  w górnej przestrzeni wystawienniczej Galerii Podlaskiej.

Azulejo. Tak po hiszpańsku nazywają się ceramiczne, zdobione i szkliwione płytki wszechobecne na Półwyspie Iberyjskim. W domach, tawernach, łaźniach, kościołach, podwórkach, krużgankach, cmentarzach i ogrodach. Zamiłowanie do azulejo oraz umiejętność ich rozmaitego wytwarzania przywieźli tu i zaszczepili Arabowie (XI-XIV wiek).

Widziane dziś płytki na historycznych i współczesnych obiektach to ciągłe wspomnienie po mauretańskich rzemieślnikach i artystach sprzed wieków. Podróż do Andaluzji zostawia przed oczami korkowe gaje, szpalery rododendronów i nieskończone dywany azulejo, opowiadających historie religijne, historyczne, mitologiczne lub mających postać kompozycji roślinnych i geometrycznych. Ceramiczne mozaiki tworzą w znaczącym stopniu nastrój wielkich miast i małych wiosek, który zostaje z turystą na długo.