Galeria Podlaska jest znów otwarta dla zwiedzających. Tym razem goszczą w niej dzieła Doriana Karolaka. W górnej części galerii można zapoznać się z wystawą “Więcej niż szkice”, natomiast w dolnej “Kontrasty Japonii”.

Galeria Podlaska zaprasza do zapoznania się z twórczością Doriana Karolaka. W górnej części galerii można na żywo obejrzeć wystawę “Więcej niż szkice”, która prezentowana była już w Internecie.

“Więcej niż szkice” to cykl rysunków przedstawiających człowieka w momentach, ruchach typowo banalnych, jednakże wartych tego, by zatrzymać je na papierze. Nie wyreżyserowane pozy ciała zostają naszkicowane w sposób subtelny ale i jednocześnie prowadzone są zdecydowaną kreską.

Dorian Karolak o rysunkach „Więcej niż szkice”

„Mój cykl rysunków stworzony w pandemicznym okresie i na swój sposób ukazuje jak zmienił się harmonogram dni spędzonych w mieszkaniu. Są to proste rysunki tworzone w kilka minut, co wcale nie oznacza, że są szkicami. Mają w sobie o wiele więcej ekspresji i siły niż wycyzelowane ładniusie ilustracje, dlatego traktuję ołówek i papier jako narzędzi do wyrażenia własnego haiku. Moja narzeczona Ewa podobnie jak wielu z nas próbując nie zwariować w covidowym szaleństwie stara zająć myśli czymś innym, co po części uwieczniłem ołówkiem na papierze. Nasza kanapa stała się punktem centralnym codzienności, ekrany telefonów świecącymi oknami, a podłoga bezkarnetową siłownią. Wiem, że kiedyś będziemy z sentymentem wspominać rządy pandemii Covid-19, bo zamiast narzekać cieszyliśmy się, że ugrzęźliśmy w tym bagnie razem.”

W dolnej części galerii można zobaczyć wystawę “Kontrasty Japonii”.

Dorian Karolak o rysunkach „Kontrasty Japonii”


“W 2019r. odbyłem długą podróż po Japonii, z której przywiozłem wiele przemyśleń i pomysłów na obrazy. Z dala jestem od stereotypowych szufladek, dlatego bacznie analizowałem życie Japończyków spędzając z nimi czas, mieszkając w ich domach i łapiąc autostopy. Kraj Kwitnącej Wiśni przede wszystkim jawił mi się jako miejsce łączące wiele skrajnych estetyk, stylów, krajobrazów lub nawet mentalności. Zauważyłem, że wszystko ma swoją odpowiedź w przeciwstawnej formie. Przykładowo: poważne, powściągliwe i stonowane elementy tradycji bombardowane są przez krzykliwą, kakofoniczną i kolorową nowoczesność lub żywa kaligraficzna kreska cichnie pod naporem komiksowej masówki. Z kolei na obrazie „kanai” zestawiłem fantazyjne wyobrażenie uległej dziewczyny popularne na każdym rogu z powszechnym podejściem do kobiet jako kur domowych. Za każdym razem starałem się być powściągliwym obserwatorem, tak, by nie faworyzować żadnej ze stron. Mam nadzieję, że byłem sprawiedliwym obserwatorem.”

Dorian Karolak,
Biogram:

2012-2017 – studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W trakcie studiów odbyłem dwie wymiany w ramach programu Erasmus+ w Madrycie i Stambule oraz jeden staż podyplomowy w Penzance w Anglii. Dyplom wykonany w pracowni Prof. Krzysztofa Wachowiaka – zakwalifikowany do wystawy najlepszych dyplomów ASP w Warszawie Coming Out w 2017.

Wystawy:

 • 2020 – stypendysta programu Młoda Polska
 • 2019 – 11. Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Wozownia, Toruń
 • 2019 – „Forma/Kolor”, Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz
 • 2019 – „Myślę kolorem”, wystawa indywidualna Galeria Autonomia, Warszawa
 • 2018 – „Zmiana klimatu”, Galeria18a, Warszawa
 • 2017 – „Coming Out”, najlepsze dyplomy ASP, Warszawa
 • 2017 – „Synestezja Islandii”, ASP, Warszawa
 • 2016 – „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
 • 2016 – „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
 • 2015 – „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
 • 2015 – Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
 • 2015 – „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
 • 2015 – wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
 • 2014 – wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
 • 2013 – „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa