O detailingu rozmawiamy z Dawidem, detailerem, właścicielem firmy detailingowej z Białej Podlaskiej.

Czym jest detailing?

Detailing aut to zbiór procedur i czynności wykonywanych przy samochodzie mających podnieść walory estetyczne, przedłużenia działania a także przedłużenia żywotności.
Detailing możemy podzielić na wewnętrzny- prace wykonywane w wewnątrz pojazdu tj. pranie wnętrza, czyszczenie i konserwacja tapicerek welurowych, skórzanych, oraz zewnętrzy czyli praca nad nadwoziem auta.
Detailing zewnętrzny to procesy czyszczenia regeneracji oraz zabezpieczenia powłoki lakierniczej poprzez korektę lakieru oraz nałożenie wosku lub specjalnej powłoki oraz praca nad zewnętrznymi elementami auta.

Jakie zabiegi składają się na pełen detailing samochodu?

Długo by opisywać pełne procedury zabiegów detailingowych które składają się na detailing całego samochodu. Prace nad autem często zajmują kilka dni w celu wydobycia stanu bliskiego perfekcji czyli często stanu z czasów salonowych, bądź przy autach zupełnie nowych ten wygląd wyeksponować i zabezpieczyć. Czynności te są wykonywane po kolei zgodnie ze sztuką, przygotowując powłokę lakierniczą pod następne etapy prac nad nadwoziem. Mogę śmiało stwierdzić że detalingowe mycie nie zajmuje 15min, proces ten często trwa do kliku godzin, a w skład czynności wchodzi wieloetapowa dekontaminacja lakieru z osadów organicznych, deironizacja oraz oczyszczenie z różnych klei i smoły, wstępne mycie, mycie oraz osuszenie auta.

Wspomniałeś o kleju. Skąd na lakierze bierze się klej?

Jest to najczęściej żywica z drzew, sylikon z ubrań i innych materiałów. Nie jest tego dużo, ale można jeszcze dość długo wymieniać.

Jakie kosmetyki i przybory będą nam potrzebne do detailingu?

Wbrew pozorom nie wystarczy sam odkurzacz i klika ścierek. Są to całe zestawy kosmetyków różnych firm dedykowanych do poszczególnych zadań. Podstawowymi środkami są środki dekontaminacji, odtłuszczania konserwacji lakieru, odkurzacze piorące, parownice i niezliczone ilości specjalnych ścierek oraz pędzli detailingowych. Do prac przy lakierze potrzebujemy kilku rodzajów maszyn polerskich oraz padów tj rotacyjnej mimośrodowej czy planetarnej.

Czy każdy może się tym zajmować?

Detailing to  nie tylko profesjonalna usługa, każdy z nas może w sposób zgodny ze sztuką dbać o nasze autko. Detailing to zbiór procesów w szeroko opisany w internecie wystarczy tylko chęć, aby w sposób należyty dbać o auto w stopniu podstawowym.

Lepiej jest spróbować samemu czy powierzyć samochód profesjonaliście? Jeśli profesjonaliście to dlaczego?

Wszystko zależy od zakresu prac potrzebnych do wykonania przy samochodzie. Zaawansowane czynności polecam oddać profesjonaliście. Pytanie dlaczego? Często zdarza się ze zakup materiałów do wykonania np. regeneracji reflektorów kilkakrotnie przewyższa wartość usługi w profesjonalnym studio. Dodatkowo wspomnę, że osoba niewprawiona w wykonywaniu czynności detalingowych potrafi uszkodzić często nieodwracalnie np. powłokę lakiernicza. Doliczając czas nerwy oraz poprawki lakiernicze taniej jest oddać auto dla profesjonalisty która to w sposób należyty wykona oraz często da na to gwarancję.

Jakie mamy rodzaje powłok ochronnych na lakier?

Powłoki ochronne to temat powszechny oraz szeroki. Obecnie pracuję na powłokach marki Max Protect. Posiadam wyłączność w regionie do aplikacji powłoki Pro Elite – najmocniejszej z obecnych powłok. Powłokę możemy podzielić na okres jej trwałości od kilku miesięcy do 5 lat, są powłoki membranowe i kwarcowe to jeden z głównych podziałów różnią się one wykończeniem ( tzw szklistością lakieru) oraz odpornością na uszkodzenia i mikrozarysowania.

Ile orientacyjnie kosztują różne zabiegi detailingowe?

Koszty są zróżnicowane często są rozbieżne ponieważ nasze auta są w różnych stanach jedne są bardziej lub mniej zniszczone, zabrudzone. Przykładowo koszty wykonania czyszczenia wnętrza zaczynają się od 200zł, a na nałożenia powłoki od 1500zł wraz z korektą lakieru.

Czy w naszym mieście/regionie takie usługi cieszą się dużym zainteresowaniem?

Tak, w naszym mieście detailing cieszy się dużym zainteresowaniem, w Białej Podlaskiej istnieje kilka prężnie działających firm detailingowych.
Zauważając coraz większą świadomość dbania o auta by długo i w sposób efektywny cieszyły oko właściciela, pracy nam nie brakuje.

Jak długo się tym zajmujesz?

Detailingiem zajmuję się od 3 lat i chcę ciągle rozwijać się w tej dziedzinie.

Czy Twoja praca sprawia Ci przyjemność?

Praca przy autach jest moim hobby nie przyprawia mi zmęczenia lubię gdy auto które jest zmęczone użytkowaniem wraca do wysokiego stanu wyglądu. Radość sprawia mi zadowolenie poszerzającej się grupy zadowolonych klientów. Zadam Wam pytanie. Jak nie lubić pracy gdy masz możliwość pracować przy klasykach lub przy „egzotycznych” autach? Miałem niesamowitą przyjemność pracy nad Lexusem LC 500, przy Nissanie GTR, BMW M3 lub Audi RS4. W portfolio nie zabraknie także zabytkowego Mercedesa SL450.