10-letnia Maja Tekielak, wychowanka Bialskiego Centrum Kultury, została laureatką XVI Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży “Wielcy znani i nieznani”. Jej praca została wybrana spośród 3400 rysunków nadesłanych z 25 krajów.

Tematem konkursu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku była twórczość Marca Chagalla, malarza i grafika żydowskiego pochodzenia zaliczanego do największych artystów XX wieku. W swoich pracach przedstawiał bajkowy, kolorowy świat pełen magii i wspomnień z dzieciństwa. W tegorocznej edycji oceniono rekordową liczbę 3400 prac z 25 krajów, 351 szkół i instytucji z całego świata, m.in.: z USA, Chin, Ukrainy, Uzbekistanu, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Litwy, Łotwy, Turcji, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Tajlandii, Czech, Białorusi, Iranu, Słowacji oraz z Polski. Praca Mai została uznana za najlepszą w w kategorii wiekowej 8-11 lat.

Na co dzień dziewczynka rozwija swoje umiejętności pod opieką Lilli Wielgan-Michaluk w Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel” w BCK. Jej zwycięską pracę wraz z innymi rysunkami finalistów przez całe wakacje można oglądać w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Patronem Biennale jest Prezydent Miasta Rybnik wraz z Polskim Komitetem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.