Rok 2019 jest dla policjantów szczególny, ponieważ obchodzimy w nim 100. rocznicę powstania Polskiej Policji. Mundurowi w całym kraju w różny sposób upamiętniają to wydarzenie. Bialscy policjanci przygotowali rajd rowerowy, gdzie wspólnie z przyjaciółmi przejechali dystans 100 km.

Sto lat temu – dokładnie 24 lipca 1919 roku – Sejm Ustawodawczy uchwalił Ustawę o Policji Państwowej.

By uczcić tą rocznicę Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej wspólnie z Zarządem Terenowym NSZZ Policjantów w Białej Podlaskiej zorganizował Rajd Rowerowy „100 kilometrów w 100 rocznicę powstania Polskiej Policji”.

Impreza rozpoczęła się w minioną sobotę (29 czerwca) o godz. 9:00 na placu przed bialską komendą. W rajdzie uczestniczyli policjanci i pracownicy bialskiej komendy oraz każdy kto razem z  nimi chciał uczcić rocznicę oraz promować turystykę rowerową naszego regionu.

Udział w nim wzięli również zaproszeni goście w tym I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Jerzy Czebreszuk, Księża Kapelani, tj. ks. Bogusław Zagórski,  ks. Marcin Gościk, ks. Henryk Jakubowicz oraz Przedstawiciele Związków Zawodowych KWP. Swoją obecnością zaszczycili nas również Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk i Zastępca Dyrektora WORD Pan Arkadiusz Maksymiuk.

Uczestnicy wyruszyli w drogę podzieleni na trzy grupy. Po drodze liczącego 100-km rajdu organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele atrakcji, w tym m.in. zwiedzanie Bazyliki Kolegiackiej w Janowie Podlaskim wraz z kryptą biskupów. Był tam również czas na odpoczynek i regenerację sił. Zadbał o to włodarz gminy, który przygotował dla uczestników stoisko z napojami.

Wszyscy uczestnicy dotarli do mety. Oficjalne zakończenie odbyło się  w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr” w miejscowości Woskrzenice Małe. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal oraz upominek. Organizatorzy zapowiadają już kolejne rajdy.