W minionym tygodniu w bialskiej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z autorkami książek o tematyce historycznej. Głównym celem spotkania była promocja ich najnowszej książki.

W ubiegły czwartek (7 lutego) w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Barbarą Wyczółkowską-Łotocką oraz Ewą Podniesińską. Na spotkaniu odbyła się promocja najnowszej książki pt. „Wspomnienia Barbary Rogowskiej ps. „Basia” 1942-1944”.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła Krystyna Nowicka, kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, która bardzo ciepło przywitała zebranych gości.

Podczas spotkania Barbara Wyczółkowska-Łotocka przedstawiła zebranym wiele informacji na temat książki, opisała o czym opowiada oraz przybliżyła kulisy jej powstania. Poinformowała zebranych m.in. o tym, iż pamiętnik Basi Rogowskiej otrzymały razem z Ewą od Lecha Orlińskiego, Hetmana Bractwa Kurkowego w Terespolu, który dostał go od swojej kuzynki Haliny Kotorowicz–Słonimskiej, siostry cichociemnego Stanisława Kotorowicza, jednego z bohaterów wspomnień Basi. Po przeczytaniu rękopisu autorki wspólnie stwierdziły, że warto go opublikować, a następnie przedstawić go czytelnikom, gdyż zawiera relację naocznego świadka i uczestnika zdarzeń historycznych.

Książka oprócz pamiętnika tytułowej „Basi” posiada także obszerną dokumentację fotograficzną. Na zdjęciach można zobaczyć opisane miejsca, do których udało się dotrzeć autorkom książki.

Podczas spotkania wszystkim zebranym czas umilił także znany muzyk, Tomasz Rogalski, który zagrał melodie partyzanckie tym razem nie na saksofonie, a na akordeonie. Nie zabrakło także wystawy prac bialskiego malarza, Macieja Falkiewicza, którego dzieła można oglądać w godzinach otwarcia Filii nr 6 przy ul. Orzechowej 34. Na koniec spotkania tradycyjnie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.