Już w tym tygodniu w bialskiej bibliotece odbędzie się spotkanie ze znanymi osobistościami. To niesamowita okazja do tego by zrozumieć czym jest akomodacja i jak poezja może przenikać do świata malarstwa.

Już 14 lutego (czwartek) Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej  zaprasza na spotkanie pt. “Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja”.

Gośćmi spotkania będą dwaj znani artyści – Waldemar Golanko, bialski sportowiec i poeta, oraz malarz Maciej Falkiewicz, który podczas spotkania będzie prezentował swoje prace.

Spotkanie dwóch gentelmanów przy kawie to niesamowita okazja do tego by zrozumieć czym jest akomodacja i jak poezja może przenikać do świata malarstwa.

Waldemar Golanko – urodzony w Białej Podlaskiej. Absolwent I LO im. J. I. Kraszewskiego oraz AWF. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w skoku w dal i trójskoku a także rekordzistą Polski juniorów w skoku w dal. W roku 1978 zdobył złoty medal skoku w dal w Turcji. Rok później zdobył w Bydgoszczy brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w tej samej konkurencji. Jako reprezentant klubu AZS Biała Podlaska czterokrotnie zdobył medale mistrzostw Polski w trójskoku: dwa srebrne (Bydgoszcz 1983, Lublin 1984) oraz dwa brązowe (Bydgoszcz 1985, Grudziądz 1986) Był również dwukrotnym halowym mistrzem Polski w trójskoku (Zabrze 1985, Zabrze 1986). W roku 1985 zdobył złoty medal w trójskoku podczas międzynarodowych halowych mistrzostw Danii. Od 34 lat rekordzista Polski osiemnastolatków w skoku w dal z wynikiem 8.01. cm. W wyniku kontuzji musiał zakończyć karierę sportową. Literackim debiutem autora była powieść „Wygrać to nie wszystko. W oparach absurdu” z 2013 roku a kolejnym był tomik poezji „W cieniu kobiety” z 2015 roku. W 2017 roku ukazała się jego druga powieść „Catharsis”, poruszająca trudny problem, jakim jest choroba i śmierć bliskiej osoby. Następna książka pt. „Pareidolia” z 2018 roku. Podczas spotkania będzie można zakupić książki i zdobyć autograf autora.

Maciej Falkiewicz – urodzony w 1942r w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga. Dyplom w 1974 roku. W 1975r. zamieszkał w Białej Podlaskiej, gdzie oprócz pracy twórczej zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii AWF oraz Bialskim Klubie Jeździeckim. W 1990r osiedlił się w Janowie Podlaskim, w zabytkowym domu Ryttów, w którym prowadził Galerię Autorską Twórczość artysty osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego, łączy w sobie jednocześnie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury. Niezliczone pejzaże z Podlasia, Kazimierza, wyjazdów plenerowych i zagranicznych podróży, sceny rodzajowe o tematyce hipologicznej i myśliwskiej, portrety znajomych, wizerunki zwierząt, tworzą swoisty i subiektywny pamiętnik z życia artysty.