Zwolnienie z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu dla gastronomii oraz umorzenie czynszów dla przedsiębiorców korzystających z miejskich lokali – wydawać się by mogło, że pakiet pomocowy przygotowany przez radnych Zjednoczonej Prawicy nie może mieć przeciwników. A jednak!

„Przeciwko zgłoszonym uchwałom jest przede wszystkim przewodniczący rady, Bogusław Broniewicz. Twierdzi on, że pomoc publiczna to “rozdawnictwo nieswojego”. W tym samym czasie jego firma bardzo chętnie z takiej pomocy korzysta. Od początku zeszłego roku Broniewiczowy Maronex dostał antykryzysowe wsparcie warte ponad 150 tysięcy złotych!” – pisze na swoich łamach portal Podlaski.info.

Przypomnijmy, pakiet pomocowy spowodowany jest pandemią COVID-19. Przez ogólnoświatowy kryzys cierpi w szczególności branża gastronomiczna. Mimo zamknięcia, restauratorzy muszą płacić do miejskiej kasy czynsz za lokal oraz opłatę za koncesję na sprzedaż alkoholu. To miałoby się zmienić. Odpowiednie regulacje prawne przygotowali radni Zjednoczonej Prawicy. Przedsiębiorcy nie mając wpływów, często nie są w stanie płacić należności wobec miejskiej kasy.

– To oczywiste, że pomoc jest niezbędna – mówią komentatorzy. Wydaje się jednak, że takie argumenty nie trafiają do Broniewicza, który przecież sam jest przedsiębiorcą obwicie korzystającym z rządowej pomocy.

Jak ustalili dziennikarze Podlaski.info: „Spółce PPHU Maronex Broniewicz i Wspólnicy Spółka Jawna przyznano od stycznia ponad 150 tysięcy złotych pomocy publicznej. Z rejestru wynika, że największą część tej kwoty stanowi pomoc z tarczy antykryzysowej: z realizującego tarcze antykryzysowe Polskiego Funduszu Rozwoju firma pana przewodniczącego dostała ponad 130 tys. złotych, do tego dochodzą zwolnienia z ZUS. Całość uzupełnia wsparcie od starosty bialskiego”.

 Przewodniczący odniósł się do medialnych informacji. Nazwał je atakiem na swoją osobę. – Sugerowanie lub nawet twierdzenie, że ja osobiście skorzystałem z tych środków jest kłamstwem wynikającym albo z nieznajomości prawa albo z niezwykłej nienawiści ze strony tzw. prawicy – pisze przewodniczący rady na swoim facebooku.

W Białej Podlaskiej jest ponad 50 lokali gastronomicznych, które czekają na pomoc. O jej udzieleniu, bądź nie – zdecydują radni – w tym radny Broniewicz.