Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka wymaga naszej szybkiej reakcji i dokładnej obserwacji. Na pytanie “co zrobić gdy dziecko się zakrztusi?” odpowiedzieli ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej.

Zakrztuszenie to sytuacja , w której dochodzi do niecałkowitego zatkania górnych dróg oddechowych. Oddychanie jest wtedy możliwe, ale bardzo utrudnione. Do zakrztuszenia dochodzi u dzieci małych, u niemowlaków. Też u osób leżących, dorosłych. Objawami zakrztuszenia są najczęściej kaszel. Najczęściej jest świst krtaniowy. Mogą wystąpić odruchy wymiotne. Może wystąpić ślinotok.

Zakrztuszenie to jedna z najczęstszych sytuacji, które przydarzają się dzieciom, niezależnie od wieku. Przyczyną może być zachłanne jedzenie, połknięcie zabawki lub drobnego elementu. Należy pamiętać o tym, by: nie dawać dziecku pokarmu, którego nie jest w stanie pogryźć. Nie zostawiać go samego podczas posiłku. Pilnować, by dziecko nie biegało z jedzeniem po domu, ani nie jadło, oglądając jednocześnie telewizji. Nie należy podawać małym dzieciom tabletek i kupować tylko bezpieczne zabawki, a więc takie, które pozbawione są drobnych, łatwych do połknięcia elementów. Z otoczenia należy wyeliminować małe przedmioty, np. monety, spinacze i inne artykuły biurowe.

W przypadku zakrztuszenia liczy się jak najszybsza reakcja. Jak postępować w takiej sytuacji?

Bierzemy dziecko na swoje przedramię. Sprawdzamy czy w jamie ustnej, w okolicach gardła, nic tam nie widać. Jeżeli jest jakieś ciało obce, to możemy wygarnąć to ciało obce małym palcem, ale robimy to tylko i wyłącznie pod kontrolą wzroku. Jeżeli czegoś nie widzimy, nie wkładamy niczego głębiej. Jeżeli tego ciała obcego nie ma, nie widać. Musimy przystąpić do uderzenia w okolicę międzyłopatkową, żeby to ciało obce mogło albo spróbowało wylecieć z dróg oddechowych. Żeby to wykonać, przekładamy dziecko na drugie przedramię. Kładziemy na swoje udo i uderzamy dość energicznie w okolicę międzyłopatkową w kierunku- do głowy. Pięć razy. Po takim uderzeniu, przekładamy dziecko z powrotem i sprawdzamy czy to ciało obce wyleciało. Jeżeli wyleciało, zabieramy je, pod kontrolą wzroku, małym palcem. Jeżeli tego ciała obcego tam nie ma, wykonujemy pięć uciśnięć klatki piersiowej. Znowu sprawdzamy, czy wyleciało. Jeżeli wyleciało, to uratowaliśmy dziecku zdrowie i życie. Jeżeli nie – powtarzamy te czynności. Czynności powtarzamy do tego momentu, aż ciało obce opuści drogi oddechowe.

Jeżeli dziecko przestanie oddychać, zrobi się wiotkie, sine. Możemy wtedy stwierdzić, że doszło do zadławienia. Jeżeli dojdzie do zadławienia musimy podjąć resuscytację takiego dziecka i wezwać odpowiednie służby, czyli pogotowie ratunkowe.