W bocznym lusterku widzisz ambulans, co robisz? Gwałtownie hamujesz? Zjeżdżasz na bok? Zachowujesz szczególną ostrożność? Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej przedstawia największe błędy kierowców, który na swojej drodze napotykają na zespół ratownictwa medycznego.

-Najważniejszą rzeczą jest to, żebyśmy dojechali żywi i byli w stanie udzielić tej pomocy, czyli nie możemy  stać się ofiarą na drodze. Bezpieczeństwo i ostrożność to podstawa- mówi Marcin Ślifirczyk, ratownik medyczny.

Pamiętaj! To kierowca ambulansu z włączonymi sygnałami świetlno- dźwiękowymi ma pierwszeństwo. Miej z tyłu głowy, że jedzie on ratować czyjeś życie.

-Z racji tego, że możemy jeździć na sygnałach, korzystamy z tego, że jest to pojazd uprzywilejowany. Możemy przejeżdżać na czerwonym świetle. Możemy nie ustępować pierwszeństwa. To wszystkie sytuacji, które w ruchu drogowym są zagrożone mandatem karnym. W momencie, kiedy jedziemy do stanu zagrożenia życia, w granicach rozsądku i bezpieczeństwa, możemy do tych przepisów się nie stosować-tłumaczy Marcin Ślifirczyk

Więc jak to jest z naszymi reakcjami na widok karetki? Kierowcy reagują bardzo różnie. Są dwie grupy kierowców: ci którzy reagują prawidłowo i ci którzy niekoniecznie. Największa bolączka, kiedy kierowca widzi ambulans na sygnale, to dosyć często, pierwsze co robi, to reaguje hamulcem. Jest to niekoniecznie dobra reakcja. Spowalnia karetkę, stwarza zagrożenie stłuczki. Częstym mankamentem jest to, że kierowcy potrafią zatrzymać się na wysokości wysepki. Zatrzymują się przed zakrętami. Wtedy nie ma możliwości bezpiecznie go wyprzedzić. Na wzniesieniu. Na dwóch pasach równolegle zatrzymują się i wtedy też ambulans nie ma miejsca, aby przejechać. Często też można zaobserwować wtargnięcia pieszych na przejściach. Rowerzyści też czasem nie zwracają uwagi. Może to być też spowodowane tym, że młodzi ludzie używają słuchawek. Muzyki słuchają i być może nie słyszą sygnałów. Zdarza się, że wjeżdżają przed karetkę na jezdnię.

Od 6 grudnia 2019 roku w naszym kraju obowiązkowe jest tworzenie korytarza życia. Czy ten przepis się sprawdził? Korytarz bardzo dobrze rozwiązuje sprawę. Na naszym terenie nie mamy ulic z trzema pasami, ale jeśli są dwa pasy. Ci z lewego- w swoje lewo. Ci z prawego- na prawo. I wtedy środkiem karetka może przejechać.

Jak utworzyć korytarz życia? Czy jest prosty sposób, aby zapamiętać zasady jego tworzenia? Oczywiście! To reguła prawej dłoni. Zasada prawej dłoni mówi o tym, że samochody, które jadą lewym pasem zjeżdżają w lewo, a pozostałe pasy zjeżdżają na prawo i w tym momencie tworzy się korytarz życia.