Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomazach rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie, spod kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wyruszył przemarsz, który skierował się pod pomnik pamięci przy ul. Podrzecznej. O muzyczną oprawę oficjalnej części uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Łomazy. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło symboliczne złożenie wieńców przez delegacje władzy samorządowej, parafii, stowarzyszeń, szkoły i organizacji pozaszkolnej. 

Dalsza część uroczystości miała miejsce na hali Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach, gdzie w podniosłą atmosferę wprowadziła wszystkich przygotowana część artystyczna. 

Koncert patriotyczny rozpoczął chór “KANON” z ZPO w Łomazach pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego. Następnie, młodzież szkolna wzruszyła występem będącym alegorią rozbiorów Polski. Grupa wokalna kl. VII a z ZPO (w składzie Zuzanna Telaczyńska, Kinga Tokarska oraz Emilia Marciniuk) zaprezentowała się w utworze pt. “Hymn”- muzycznej interpretacji wiersza Juliusza Słowackiego. 

Podczas Akademii wystąpił także zespół wokalny “Wiem dokąd idę” (w składzie: Anna Karpowicz, Zuzanna Szatałowicz, Natalia Szatałowicz, Zofia Wołosowicz) działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach, prowadzony przez instruktora muzyki GOK-Arkadiusza Saczuka.

Nie mogło zabraknąć ludowego akcentu, który zapewniły zespoły śpiewacze z naszej Gminy – “Raz Na Ludowo” z Huszczy pod kierunkiem Mieczysława Zielińskiego oraz “Śpiewam, Bo Lubię” z GOK pod kierunkiem Arkadiusza Saczuka. Łomaski zespół zaprezentował utwór pt. “Znaj tę pieśń”, do którego słowa napisał Ryszard Bielecki-Dyrektor GOK. 

Na koniec, Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski dokonał podsumowania I Konkursu Wiedzy o Gminie Łomazy. Wręczone zostały cenne nagrody oraz dyplomy. 

I miejsce zdobyła Emilia Marciniuk, II miejsce Zuzanna Telaczyńska, a III miejsce Lena Rusek. Gratulujemy! Udział w konkursie o takiej tematyce można uznać za przejaw lokalnego patriotyzmu, o który należy dbać już od najmłodszych lat. Niezwykle warto zdobywać i pielęgnować wiedzę na temat lokalnej historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego.

Konkurs został zorganizowany przez Wójta Gminy Łomazy, Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach oraz Młodzieżową Radę Gminy.

Tekst i zdjęcia: Beata Kaczmarek