Laboratoryjne badania krwi są nieodzowne zarówno do diagnozowania wielu chorób, jak i do ich zapobiegania. Rezultaty mogą dostarczyć lekarzowi istotnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, na przykład pomóc określić, czy narządy funkcjonują poprawnie, zidentyfikować infekcje lub problemy z układem odpornościowym. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, należy odpowiednio przygotować się do badania.

Bez względu na to, czy jest to rutynowe badanie przesiewowe, czy test mający na celu wykrycie konkretnych problemów zdrowotnych, zazwyczaj konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do badania krwi.

Wielu pacjentów musi przestrzegać zasady bycia na czczo, co oznacza zachowanie przerwy od jedzenia przez okres od 8 do 12 godzin przed badaniem. Jednak nie dotyczy to każdego badania. Dlatego też warto zapytać lekarza kierującego, czy zlecona diagnostyka wymaga szczególnego przygotowania.

W dniu poprzedzającym badanie ważne jest unikanie obfitych i tłustych posiłków oraz unikanie spożywania alkoholu. Na około 12 godzin przed planowaną wizytą w laboratorium, dobrze jest zrezygnować także z picia napojów zawierających kofeinę. Przed badaniem nie powinno się również palić papierosów.

Warto również pamiętać o tym, że ogólnie nie zaleca się wykonywania badań po nocy bez snu lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Przed pobraniem próbki krwi zaleca się również 15-minutowy odpoczynek, ponieważ nawet niewielka aktywność fizyczna może wpłynąć na dokładność wyników.

Jeśli regularnie przyjmujesz leki, powinieneś omówić to z lekarzem. Niektóre leki mogą wpływać na wyniki badań krwi, dlatego konieczne może być dostosowanie dawki lub czasu przyjmowania leków.

Przed przystąpieniem do badania krwi, zaleca się, aby pacjent wypił umiarkowaną ilość niegazowanej wody. Mówimy tutaj o niewielkiej ilości, nie przekraczającej pół szklanki. Picie wody przed badaniem może pomóc zwiększyć objętość krwi, co ułatwia dostęp do żyły i ułatwia pobranie próbki krwi.

Warto pamiętać, że konieczność przygotowania się do badania krwi może różnić się w zależności od rodzaju badania i zaleceń lekarza. Najlepiej skonsultować się z personelem medycznym lub dostarczającym instrukcje przed samym badaniem.