Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, znana jako RKO, to niezwykle istotne umiejętności, które mogą uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. To postępowanie ratunkowe jest kluczowe w sytuacjach, takich jak zawał serca, uduszenia, utonięcie czy wypadki prowadzące do utraty przytomności. Warto wiedzieć, jak wykonać RKO prawidłowo, ponieważ może to zdecydować o szansach na przeżycie poszkodowanego.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest jedną z podstawowych czynności ratunkowych. Zdarzają się sytuacje, gdzie wiedza na temat tej umiejętności może uratować komuś życie.

Czynność uciskania klatki piersiowej jest niezmiernie prosta, a zarazem kluczowa w niesieniu pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia:

  1. Ocena sytuacji: Na początek ocen sytuację, upewnij się, że miejsce jest bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla poszkodowanego. Jeśli jest jakiś zagrożenie, zabezpiecz je lub jeśli warunki stwarzają zagrożenie życia, wyjdź z niebezpiecznego obszaru.
  2. Sprawdzenie przytomności: Przejdź do poszkodowanego i delikatnie wstrząśnij go, wołając głośno: “Czy wszystko w porządku?”. Spróbuj uzyskać odpowiedź lub zarejestrować reakcję. Jeśli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha lub oddycha nieregularnie, natychmiast kontynuuj do kroku trzeciego.
  3. Zadzwoń po pomoc: Skontaktuj się z służbami medycznymi, dzwoniąc na numer alarmowy odpowiedni dla twojego regionu (np. 112, 999). Powiedz dokładnie, co się stało, gdzie się znajdujesz, oraz że podejrzewasz zatrzymanie krążenia.
  4. RKO – Masaż Serca:
    • Połóż poszkodowanego na twardej, płaskiej powierzchni.
    • Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka
    • Ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku i spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny.
    • Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej.
    • Wykonuj uciskanie klatki piersiowej z energią na głębokość około 5-6 centymetrów (2-2,5 cala).
    • Utrzymuj tempo uciskania na poziomie 100-120 ucisków na minutę, co oznacza co najmniej 2 uciski na sekundę.
    • Nie przerywaj uciskania klatki piersiowej, chyba że musisz wykonać oddechy ratunkowe.
  5. RKO – Oddechy Ratunkowe:
    • Po 30 uciskaniach klatki piersiowej, zatrzymaj się i wykonaj dwa oddechy ratunkowe.
    • Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, a następnie zaciśnij mu skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka dłoni umieszczonej na czole.
    • Unieś żuchwę, kładąc opuszki palców pod żuchwą
    • Otwórz usta poszkodowanego i dmuchaj powietrze tak, aby unosiła się jego klatka piersiowa.
    • Każdy oddech powinien trwać około 1 sekundy, aż widzisz, że klatka piersiowa unosi się.
    • Powtórz dwa oddechy, a następnie wróć do uciskania klatki piersiowej.
  6. Kontynuacja RKO: Kontynuuj wykonywanie cyklu 30 ucisków klatki piersiowej i dwóch oddechów ratunkowych, aż do przybycia służb medycznych, przywrócenia normalnego oddechu przez poszkodowanego lub do zmiany osoby wykonującej resustytację.
  7. Użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED): Jeśli jest dostępny automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), użyj go zgodnie z instrukcjami urządzenia.

Warto wiedzieć również, że z aktualnymi zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji, dotyczącymi RKO, efektywną resuscytację można także prowadzić z pominięciem oddechów ratowniczych.

Szybka reakcja jest kluczowa w przypadku RKO. Im szybciej zaczniesz udzielanie pomocy, tym większe szanse na uratowanie życia poszkodowanego. Regularne odświeżanie wiedzy i umiejętności w zakresie RKO jest również ważne, aby być gotowym na każdą sytuację ratunkową.