Tegoroczna majówka w Terespolu miała charakter zarówno kulturalny, patriotyczny i sportowy. Odbył się oficjalne obchody pod pomnikiem, potańcówka w parku miejskim oraz zawody sportowe.  

W poniedziałek 1 maja odbyły się Majowy Otwarty Turniej Tenisa w Grze Pojedynczej na korcie miejskim oraz Piknik Piłki Nożnej na boisku Orlik.

Turniej tenisowy został zorganizowany przez członków sekcji tenisowej działającej przy MCKSiR: Bartosza Hoszczewskiego, Jakuba Iwaniuka i Mateusza Pilipczuka, i rozegrany systemem pucharowym – do jednego, pełnego zwycięskiego seta. W zawodach wzięło udział 12 osób.

Po wielu godzinach zmagań i sporej ilości ciekawych spotkań, pierwsza trójka turnieju prezentowała się następująco:

● Tomasz Maksymiuk – I miejsce,

● Wiesław Żuk – II miejsce,

● Mateusz Pilipczuk – III miejsce.

Nagrody rzeczowe oraz statuetki ufundowane przez MCKSiR Terespol, Urząd Miasta Terespol oraz przygotowane przez firmę EcoProject Cardboard – wszystkoztektury.pl w osobie Marcina Dudka.

Na boisku Orlik odbyła się aktywna majówka z piłką nożną dla dzieci z klas I-VI szkół podstawowych. Podczas dwugodzinnych zajęć dzieci wzięły udział w profesjonalnej jednostce treningowej, którą poprowadził trener na co dzień pracujący w Akademii Piłkarskiej ,,Podlasie” Biała Podlaska. Bardzo cenna lekcja nie tylko dla zawodników na co dzień trenujących piłkę nożną, ale również dla tych co z tą dyscypliną nie mają styczności regularnie.

We wtorek 2 maja Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol wspólnie z Klubem Seniora ,,Srebrny Włos” oraz restauracją Galeria Smaków zorganizowało w parku miejskim – Potańcówkę. Oprawą muzyczno-wokalną zajął się ceniony w regionie wokalista Janusz Pruniewicz. Organizatorzy zadbali także o ofertę gastronomiczną. Mieszkańcy mogli zakupić np. bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem a także kilka rodzajów ciast. Dodać należy, że prezes stowarzyszenia poprowadził konkursy z nagrodami: dla dzieci i dla dorosłych. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta oraz MCKSiR.

We wtorek w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbył się turniej szachowy organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta. Inicjatorem był akcji był Mateusz Maliszewski. W turnieju wzięło udział 17 uczestników, którzy mierzyli się ze sobą w 5 partiach. 1 miejsce zajął Wiktor Pikula, 2 – Krzysztof Gołębiowski, 3 – Piotr Gołębiowski. Sędziami byli Filip Samociuk, Mateusz Maliszewski oraz Bartosz Stefaniuk. Nagrody: statuetkę i książki zostały ufundowane przez Urząd Miasta Terespol.

We środę obchodzono uroczystość 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Terespolu.

Następnie uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Nadania Praw Miejskich Terespolowi, przy którym wartę pełnili: żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Terespol” oraz uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Liczne delegacje: władz samorządowych powiatu bialskiego, władz miasta Terespol, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, a także przez dyrektorów miejskich szkół, instytucji samorządowych i przedstawicieli organizacji społecznych, złożyły wieńce przy dźwięku werbli w wykonaniu uczniów ZSP nr 1.

Okolicznościową modlitwę za ojczyznę odmówił ks. Dziekan Mirosław Krupski a przemówienie wygłosił Jacek Danieluk – burmistrz Terespola. Odczytany został także list posła na sejm RP Dariusza Stefaniuka adresowany do mieszkańców Terespola.

Kolejnym punktem był występy wokalne. Pieśni patriotyczne pod kierownictwem Tomasza Jezuita wykonał szkolny chór Corda Vox oraz soliści: Hanna Bednarzak i Maciej Badalski.

tekst i zdjęcia: MCKSiR Terespol