W związku z przygotowaniami na uroczystość 300-lecia papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej wykonano dwie nowe korony. W niedzielę zostały one przekazane przez państwa Biereckich kustoszowi Sanktuarium Maryjnego w Kodniu.

Z okazji uroczystości 300-lecia papieskiej koronacji Obrazu Kodeńskiej Matki Jedności i Królowej Podlasia, zlecono wykonanie dwóch nowych koron, którymi Cudowny Wizerunek Matki Bożej zostanie ukoronowany podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Korony zaprojektował i wykonał znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie – Mariusz Drapikowski z Gdańska. W koronie umieszczono bursztyny: biały, miodowy i złoty. W koronie Maryi znalazł się również kamień z groty Narodzenia w Betlejem, a w koronie Chrystusa – kamień z Golgoty. Korony zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnej w auli Pawła VI, 3 sierpnia ubiegłego roku.

Korony są symbolem duchowych ofiar wielu pielgrzymów i parafian. Wśród nich są państwo Marzena i Grzegorz Biereccy, którzy swój bardzo duży wkład w przygotowanie koron dedykują Matce Bożej, jako wdzięczność za uratowanie życia z ciężkiej choroby oraz dar zdrowia pani Marzeny. To właśnie z ich rąk, dnia 26 lutego, korony zostały przekazane kustoszowi sanktuarium, o. Krzysztofowi Borodziejowi.