Ponad 20 tysięcy złotych stracił 41-latek, który uwierzył, że rozmawia z konsultantem firmy inwestycyjnej. Sprawca przekonał mężczyznę, do inwestowania w surowce. Gdy pokrzywdzony chciał wypłacić zarobiona gotówkę pojawiały się kolejne opłaty, a finalnie środki nigdy nie wpłynęły na konto pokrzywdzonego. 

Do bialskiej komendy zgłosił się 41-letni mieszkaniec gminy, który padł ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że kilka miesięcy wcześniej znalazł w Internecie informację o platformie inwestycyjnej jednej z firm, z którą postanowił nawiązać współpracę. Zainteresował się nią tym bardziej, że oferowała inwestycje indywidualne jak też pomoc doradcy finansowego. Mężczyzna wpłacił gotówkę i rozpoczął współpracę. Po kilku dniach odezwał się do niego mężczyzna, który podawał się za brokera przypisanego do jego konta. Nieznajomy podpowiadał pokrzywdzonemu jakie surowce ma zakupić z zyskiem.

Z uwagi na to, że przez kilka miesięcy na koncie inwestycyjnym 41-latka pojawił się zysk postanowił wypłacić zarobione pieniądze. Wówczas okazało się, że pojawiły się dodatkowe opłaty, które mężczyzna musi ponieść by otrzymać wypracowany zysk. Początkowo miała być to prowizja brokerska za obsługę konta w wysokości 12 procent wypracowanego zysku. Gdy mężczyzna wpłacił wskazaną kwotę otrzymał na emaila kolejny rachunek do zapłaty. Tym razem miała być to kwota należnego podatku, która wyniosła niemal 1400 dolarów.

Po tym kontakt się urwał na jakiś czas, a gdy ponownie z pokrzywdzonym skontaktował się nieznajomy podający się za przełożonego brokera, z którym mężczyzna współpracował okazało się, że niezbędna jest kolejna opłata za przewalutowanie z kryptowaluty na złotówki. Miało być to kolejne 300 dolarów.

Wówczas mężczyzna zyskał już pewność, że padł ofiarą oszustów i postanowił zgłosić się na Policję.