Obywatele Ukrainy otrzymują pomoc po przekroczeniu granicy z Polską. Pomoc zarówno ze strony władz i służb naszego kraju ale także od obywateli i organizacji społecznych. W tym celu wyznaczone zostały punkty recepcyjne. W każdym z nich uchodźcom z Ukrainy zapewniana jest opieka medyczna, wyżywienie oraz możliwość odpoczynku.

Każdy obywatel Ukrainy uciekający przed woją  może liczyć na pomoc. W tym celu w wyznaczonych miejscach na przejściach granicznych z Ukrainą powstały punkty recepcyjne.

W Dorohusku odbył się briefing prasowy z udziałem wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera, szefów służb mundurowych Polskiej Policji i Straży Granicznej a także wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.  Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że pomoc uchodźcom jest udzielana także przy zachowaniu względów bezpieczeństwa. „Wszystkie osoby, które pojawiają się i przechodzą na drugą stronę, to są osoby sprawdzane, które nie zagrażają polskiemu bezpieczeństwu.”

Wojewoda lubelski poinformował z kolei o utworzeniu dodatkowych punktów recepcyjnych w województwie lubelskim. „Oprócz 4 dotychczasowych punktów recepcyjnych, uruchomimy dodatkowe w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie oraz Chełmie. Są to punkty o bardzo dużej przepustowości, dobrych warunkach zabezpieczenia uchodźców, którzy tam będą przebywali.”

W każdym punkcie recepcyjnym uchodźcom z Ukrainy zapewniana jest opieka medyczna, wyżywienie oraz możliwość odpoczynku.